Home , Avrupa , Zürih’te Fulya İçin Eylem Yaparken, Erkek Şiddeti Aynı Günde Üç Kadını Daha Aramızdan Aldı

Zürih’te Fulya İçin Eylem Yaparken, Erkek Şiddeti Aynı Günde Üç Kadını Daha Aramızdan Aldı

ZÜRİH |  23.10.2021 | Zürih’te, 13 Ekim 2021 Çarşamba günü; 30 yaşında, iki çocuk annesi Fulya Demir (Aksoy), boşanmak istediği 46 yaşındaki eşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Adamın “bir hafta öncesine kadar işlediği bir suçtan dolayı hapiste olduğu ve hapisten çıktıktan sonra da eve yaklaşma yasağının konulduğu” polis bilgileri arasında yer almakta. 

Fulya’nın 9 ve 7 yaşlarındaki iki çocuğu, “devlet güvencesi” altına alınırken, tamamlanacak işlemlerin ardından cenaze Zürih’te defnedilecek. Fulya’nın, başta İskenderun’daki annesi olmak üzere Türkiye’deki bütün ailesi naaşın Türkiye’ye gönderilmesini istese de, İsviçre’de Fulya hakkında karar verme yetkisi olan kimse olmadığından ve çocukları da burada kalmasını istedikleri için yasal olarak cenaze Türkiye’ye gönderilemiyor. Fulya’nın naaşı hala morgta bekletilmekte.

Kadın örgütleri ve Alevi dernekleri cenazeyi sahiplenerek gerekli hukuki işlemleri ve ekonomik zorunlulukları yerine getirmeye çalışmaktalar. 

“Kadınlar erkek-devlet işbirliği ile katlediliyor”;

21.10 2021 Çarşamba günü, Yeni kadın’ın da içinde olduğu kadın örgütleri; kadına yönelik şiddeti ve kadın katliamlarını protesto için eylem gerçekleştirdiler. 

Eylemde ortak açıklama yapıldı. Açıklamada „Hangi coğrafyada olursa olsun, kadınlar erkek-devlet işbirliği ile katlediliyor. Devletlerin politikalarından cüret alan erkek egemen zihniyetler, kadınlara her türlü şiddeti uygulamaya devam ediyorlar. Ama evrensel kadın dayanışması erkek- devlet şiddetine boyun eğmeyecek… Korkmuyor, biat etmiyor, şiddetinizle barışmıyoruz!“ diyerek, kadın cinayetlerinin politik olduğunun altını bir kez daha çizdiler.

Fulya’nın Türkiye’deki ailesinden basın açıklaması 

Fulya’nın Türkiye’deki annesine telefonla ulaşan bir Yeni Kadın aktivisti, “annenin kanser hastası olduğunu ve ne yapacaklarını bilemediklerini, çok zor durumda olduklarını, ancak kızlarının naaşını Türkiye’ye getirinceye kadar hukuki işlemleri sürdüreceklerini ve basın açıklaması yapacaklarını” söylediğini anlattı.

Elimize geçen basın açıklamasını aşağıda paylaşıyoruz. 

“Basına ve Kamuoyuna, 

Fulya Demir ( Aksoy ) kızımız canımız, İsviçre Zürih’te ayrılmak istediği kocası tarafından katledilmiş, bu olay bizi derin bir acıya, kedere boğmuştur! Kızımızın cenazesini alabilmek için gerekli bütün işlemeleri ve bu sürecin takibi için gerekli hukuksal işlemleri yapmak üzere hemen harekete geçtik. Çocuk esirgeme kurumunun, çocukların haklarını koruma kapsamında açmış oldukları davada, kızımızın İsviçre’de defnedilmesi yönünde istedikleri bir talep var. Gerekçe ise; çocukların annelerini düzenli olarak mezarlıkta ziyaret edebilmeleri. Ne yazık ki bu dava sonuçlanmadan bize cenazemizi vermeyeceklerini bildirdiler. Bu mahkeme sonucu ne olursa olsun sonuna kadar hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz. 

Yüreğimiz yanıyor ama elimizden bir şey gelmiyor. Bu süreçte bizlere desteklerini sunan, yalnız bırakmayan bütün demokratik kadın kurumları ve İsviçre’de ki Alevi derneklerine, acımızı paylaşan herkese yürekten teşekkür ediyoruz. Bütün kadın cinayetlerini şiddetle kınıyoruz ve öldürülen bütün kadınların anıları karşısında sevgi ile eğiliyoruz. Fulya’lar ölmesin annelerin yüreği yanmasın, hiç bir çocuk annesiz kalmasın artık! Kahrolsun erkek şiddeti!” 

Kadına yönelik şiddet ve kadın katliamları her yerde

Kadınlar Zürih’te yaşanan vahşi cinayetin yaralarını saramadan, ailenin mağduriyetini çözüp Fulya’yı henüz toprak ananın kucağına emanet edemeden, tekrar tekrar kadın katliamı haberleri düştü yine ekranlara…  

Zürih’te kadınların Fulya için eyleme çıktıkları gün (21 10.2021 Çarşamba) Cenevre de 58 yaşında İsviçreli bir kadının daha, ateşli silahla vurularak öldürülmüş cesedi bulundu. 53 yaşındaki eşi sabıkalı zannıyla tutuklandı. 

Yine aynı gün İsviçre’de Ticino Kanton Polisi; 22 yaşındaki bir kadının kendi evinde, 20 yaşındaki erkek arkadaşı tarafından ateşli silah ile vurulduğunu bildirdi. Polis; “kadının ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı, ama henüz hayati tehlikeyi atlatamadığı” bilgisini verdi.

Avusturya’da da bu yıl 22. Kadın katledildi

Yine 21 Ekim Çarşamba günü aşağı Avusturya eyaletinde 43 yaşında bir kadın, polis eşi tarafından evinde boğularak öldürüldü. Kadının naaşı akrabaları tarafından bulundu. Katil zanlısı adam, polis tarafından aranmakta. Bu yıl Avusturya’da erkek şiddetinin katlettiği 22. Kadın oldu.

Susma Haykır; İsyan Var İsyan!

25 Kasım ‚a doğru giderken, bütün dünyada olduğu gibi Avrupa ülkelerinde de kadın katliamları ve kadına yönelik şiddet ivme kazanmaya devam ediyor. Ancak devletlerin şiddet politikalarından beslenen erkek şiddetinin karşısında, kadın mücadelesi de sınırları aşarak, birleşerek büyüyor. Bu yıl 25 Kasım’da dünyanın bütün coğrafyalarında, kadınlar daha öfkeli ve daha kalabalık olarak sokaklarda isyanlarını haykıracaklar.