Home , Haberler , TKP/ML ve MLKP dava tutsakları bir haftalık protesto eylemi başlattı

TKP/ML ve MLKP dava tutsakları bir haftalık protesto eylemi başlattı

tutsak24 Temmuz’da Suruç’ta Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu ve HDP üyelerinin basın açıklaması gerçekleştirirken AKP işbirliğiyle DAİŞ çeteleri bir katliam gerçekleştirdi. Bu katliamda 32 kişi ölümsüzleşirken onlarca kişi yaralanmıştı.

Gerçekleşen saldırının hemen ardından ülke çapında refleks verilerek, alanlara çıkıldı. Meydanlarda yaşanan katliam kınanırken Ankara Kadın Kapalı Hapishanesi TKP/MLve MLKP dava tutsakları olarak bir haftalık protesto eylemi başlattıklarını açıklayan bir mektup ile “Dışarıdaki gelişmelerin önemli bir kısmı üzücü olsa da mücadelenin yükselişi ile birlikte düşmanın saldırılarının kaçınılmaz olduğunu bizler çok iyi biliyoruz. Yüzlerce yoldaşımızı kavgada toprağa verdik. Bu aşamadan sonra süreç daha da çetinleşecek. Zindanlarda da olsak biz varız ve soluk alıp verdiğimiz sürece soracağımız hesaplar var” diyerek zindanlarda direnişin bir parçası olduklarını belirttiler.

Devrimci dayanışmanın da yaşandığı hapishanelerde DHKP-C ve PAJK’lı tutsaklarında protesto eylemlerine destek verildiğini açıklayan tutsaklar “Katillerden hesap soracağımızı her yerde haykırıyoruz. Bu amaçla sloganlar atıp kapı dövüyoruz. Bunun dışında hücrelerden her çıkartıldığımızda gittiğimiz yerlere kadar sloganlar atıyor ve aynı şekilde slogan atarak hücrelere dönüyoruz. Yapacağımız anma etkinliği ve yazacağımız dayanışma mektupları ile sürece devam edeceğiz” diyerek protesto süreci belirtiyor.

Dava tutsaklarının yaptıkları açıklamanın tam metni şöyle:

“Pirsus katliamı ile birlikte öfkemizi protestolarla buluşturduk. Dışarıdan gelen hesap sorucu eylemlerle öfkemiz doğru hedeflere yönelmeye başladı dedik. Bizler de burada ilk saatlerden itibaren harekete geçtik. Öfkemizi birlik ve dayanışma ile ördüğümüz protestolarla ifade ettik. 

Ankara Kadın Kapalı Hapishanesi TKP/ML ve MLKP dava tutsakları olarak bir haftalık protesto eylemine başladık. Katillerden hesap soracağımızı her yerde haykırıyoruz. Bu amaçla sloganlar atıp kapı dövüyoruz. Bunun dışında hücrelerden her çıkartıldığımızda gittiğimiz yerlere kadar sloganlar atıyor ve aynı şekilde slogan atarak hücrelere dönüyoruz. Yapacağımız anma etkinliği ve yazacağımız dayanışma mektupları ile sürece devam edeceğiz. 

Katliamla birlikte bu hapishanedeki DHKP-C dava tutsağı arkadaşlarda protestolara başladı. Hücrelerden çıkartıldıkları her seferde gittikleri her yere kadar ve hücreye geri getirilirken sloganlar atıyorlar. 

Buradaki PAJK dava tutsağı arkadaşlar ise bir gün süre ile yaptıkları kapı dövme ve sloganlarla protestolar gerçekleştirildi. Aynı gün içinde yemek almayı kabul etmediler. TKP/ML ve MLKP dava tutsakları olarak PAJK’lı arkadaşların bu protestolarının bu kısmına bizler de destek verdik. PAJK dava tutsakları aynı zamanda 1 gün süre ile kurslara ve sohbete çıkmadılar. Tayyip Erdoğan’a yazdıkları protesto faxları ile eylemlerini tamamladılar.

Dışarıdaki gelişmelerin önemli bir kısmı üzücü olsa da mücadelenin yükselişi ile birlikte düşmanın saldırılarının kaçınılmaz olduğunu bizler çok iyi biliyoruz. Yüzlerce yoldaşımızı kavgada toprağa verdik. Bu aşamadan sonra süreç daha da çetinleşecek. Zindanlarda da olsak biz varız ve soluk alıp verdiğimiz sürece soracağımız hesaplar var.”

scroll to top