Home , Avrupa , Hamburg’ta G20 Tutsağı Fabio’nun Duruşmaları Devam Ediyor
Fabio V.

Hamburg’ta G20 Tutsağı Fabio’nun Duruşmaları Devam Ediyor

HABER MERKEZİ |06.02.2018| Hamburg’ta 5 aylık tutsaklığın ardından kefaletle ve şartlı olarak tutuksuz yargılanan İtalya vatandaşı Fabio’nun duruşmaları devam ediyor. Duruşmaların 20 Şubat’ta son bulması bekleniyor. Fabio’nun son görülen duruşmasında da 2 Tanık dinlendi. İlk tanık Hamburg’un tanınmış ev firmalarından olan bir firma (Saga-GwG)’da çalışan kişiydi. Eylem anında gördüklerini aktardı. İkinci tanık ise savunma heyetinin tanığıydı. İkinci tanık sendika çalışanı ve eyleme eşiyle beraber katılan bir aktivistti. Eylemle ilgili bilgisine başvurulan kişi öncesinde hukuksal olarak protesto eylemine katılmanın meşruluğunu savundu. ABD Başkanı Donald Trump ve Faşist T.C temsilcisi Erdoğan gibi insanların katıldığı bir zirvenin protesto edilebilineceğine vurgu yaptı. Hakimenin olayla ilgili sorularına yanıt veren tanık akabinde Almanya polis gücünün panzerlerinden çektiği ve dosyada bulunan görüntülerle olayın gelişimini aktardı. Daha öncesinde ki duruşmalarda avukatlarca vurgu yapılan hukuksuz polis şiddeti bu duruşmada dinlenen tanık tarafından izlenen görüntülerde de gösterildi. Hamburg’ta Fabio ile dayanışma amacıyla duruşmalara katılan onlarca duyarlı insan davanın başından itibaren takip etmektedir.

İki tanığın dinlenilmesinin ardından önümüzdeki duruşma tarihi belirlenerek duruşma bitirildi.

Anektot

Fabio V.

Fabio’nun duruşmaları egemenlerin ağır ceza vermek üzerine kurulu sistemlerini alt üst etmişe benziyor. Duruşmalarda çürütülen savcılık iddia ve delillerinden sonra Fabio’nun herhangi bir suç işlememiş olabileceği Savcılık tarafından dile getirildi. Ayrıca 10 bin Euro (€) kefaletle tutuksuz yargılanan ve hakkında tutuklama istemi bulunan Fabio’nun aleyhindeki bu istemlerde geri çekildi ve kefaletinde iade edilmesi bekleniyor. Fabio’nun duruşma tarihleri şu şekilde sıralanıyor;

13 Şubat Salı günü , 20 Şubat Salı günü , iki duruşma sonrasında  bitirilmesi bekleniyor.

 

G20 Tutsakları Duruşmalarıda Sürüyor

Öteyandan Hamburg’ta Fabio dışında G20 sürecinde onlarca kişininde duruşmaları sürmektedir. Geçtiğimiz ay yargılanması biten bir tutsağın ‘‘şişe atma’’ iddiası ile 3,5 yıl hapis cezası aldığı basına yansıdı.Ayrıca duruşmalarını yakından takip ettiğimiz göçmen Konstantin ‘in duruşmalarıda sürmektedir. Konstantin Rusya vatandaşı bir aktivist olarak G20 eylemleri sürecinde tutsak düştü. Polis ekiplerinin iddiası ‘‘el hareketi’’ yaptığı gerekçesi ile uzun süredir tutsak durumda ve duruşmaları devam etmektedir. Ayrıca davaya Yabancılar Dairesi’de (Ausländerbehörde) müdahil olurken yasal oturumlu bir göçmen olan Konstantin’in sınır dışı edilmesini talep etti. Konstantin polis iddiası ‘‘el hareketi’’ sebebi ile 126 günden fazla Jugendgefängniss Hahöfersand ( Gençlik Tutukevi)‘de kaldı.

Her ayın ilk Pazar günü G20 tutsakları için kitlesel yürüyüşler gerçekleştirilmeye devam ediliyor. Billwerder Moorfleet semtinden G20 tutsaklarının ağırlıklı tutulduğu hapishane önüne yürüyüş yapılarak G20 tutsaklarına ve tüm politik tutsaklara özgürlük şiarı haykırılıyor. ATİK taraftarlarının katıldığı eylemlerde 129 A/B yasaları teşhir ediliyor.Konuşmalar gerçekleştirilip eylem bitiriliyor.

G20 zirvesi karşıtı yürüyüşlerde Polis baskısı üzerine

Rodenbarg G20 protestosu sırasında tutsak düşen Fabio duruşmalarında savcılık delilleri önemli oranda avukatlarca cürütüldü.Akabinde G20 öncesi ,süreci ve sonrasında olduğu gibi yeni delil arayışları bahanesi ile kişilerin evleri ve bazı kurumlar basılmıştı. Bununla da yetinilmeyip Polis aranan kişiler listesi yayınlamış ,104 kişinin yüzleri ‚‘‘Aranıyor‘‘ ‚‘‘Suçlu‘‘ etiketiyle teşhir edilmişti.Basına servis edilen görüntülerde eşine az rastlanır tarzda sayfalarca özel sayı tarzından burjuva medyada ve internet ortamında yer bulmuştu. Resimleri servis edilen bazı kişilerin durumlarının dava dosyası kimlik tespitinin yapıldığı ve dava sürecinin başladığı bilgisiyle resimlerinin yüz kısmının hem polis hemde burjuva basının internet sayfalarından sansürlendiği öğrenildi. Öte yandan Magdeburg şehrinde yine G20 eylemleri bahanesi ile Polis ve savcılık tarafından geçtiğimiz Ocak ayının son haftası baskınlar gerçekleştirildi.