Home , Dünya , YENİ KADIN: İsyandayız, Korkmuyoruz, Birlikteyiz! 

YENİ KADIN: İsyandayız, Korkmuyoruz, Birlikteyiz! 

İsyandayız,

Korkmuyoruz, Birlikteyiz!

Dünya’nın her yerinde kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin, eril zihniyetin baskısı altında katledilen kadınların sayısı her geçen gün artmaktadır.

22 yaşındaki Mahsa Amini İran ‘da Ahlak polisi tarafından „İslam kurallarına uygun başörtüsünü takmadığı“ gerekçesiyle göz altına alınmış, gözaltında olduğu süre içinde kafasına aldığı darbeler sonucu götürüldüğü hastanede hayatını kaybetmişti

Başörtüsü yasağına ve ahlak polisinin uygulamalarına uzun süredir tepkilerin sürdüğü İran’da İslami olmayan kıyafetleri nedeniyle ahlak polisi tarafından katledilen ilk kadın değildi Mahsa.1979 İslam rejimin den bu yana İran’da katı kıyafet kuralları uygulanıyor. Özellikle büyük şehirlerde kadınlar bu kurallara karşı çıkıyor ve bu nedenle Ahlak polisi tarafından daha önce de şiddete varan müdahaleler uygulanıyor.

Egemenler, kendilerine biat etmeyen, muhalif olan her toplum üyesine şiddeti meşru görerek bastırmaya, susturmaya çalışırlar. Dünyanın bütün coğrafyalarında ataerkil sistem yasalarıyla, eğitimiyle, kendi çıkarlarına uygun yarattığı kültürle, erkeğin kadın üzerindeki egemenliğini meşrulaştırarak kadına şiddeti açık hale getirmekteler.

İran‘ da kadınlar MAHSA AMİNİ’nin ölümüne ve kadınlara yönelik bu şiddete daha fazla sessiz kalmadılar. Ülkede düzenlenen protestolara İran rejimi acımasızca saldırıyor, eylemcilere şiddet uyguluyor olsa da kadınlar „ Korkmuyoruz, Birlikteyiz“ sloganlarıyla her yeri direniş alanına çevirdiler .

Kadınlar „Saç yoksa, günahta yok“ diyerek saçlarını kazıtıyor. Kimi İran efsanelerinde kadınların saçlarını kesmesi yas sürecinin bir parçası olarak anlatılırken bu inanış AMİNİ’nin öldürülmesinin ardından bir direniş efsanesine dönüştü. 

Dünya coğrafyasının tümünde erkek egemen iktidarlar kadınların yaşam haklarına saldırıyor, fakat bunun karşısında biz kadınların, içimizdeki direniş ve özgürlük isteği çığ gibi büyüyor. Şiddete, baskıya, eşitsizliğe karşı Dünyadaki tüm kadınlar haykırıyor. Bugün bu haykırışımız İranlı kadınlar için, MAHSA AMİNİ için ve tüm   kadınlar için … 

Biliyoruz ki yolumuz uzun ama sesimiz güçlü.

İRAN‘ DAKİ KADIN DÜŞMANI POLİTİKALAR SON BULSUN!

MAHSA AMİNİ İÇİN İRAN‘ DA YÜKSELEN ÇIĞLIĞA SELAM OLSUN!

KADIN, YAŞAM, ÖZGÜRLÜK!

JİN, JİYAN, AZADİ!