Home , Avrupa , Yeni KADIN: ‚İnadına Mücadele, İnadına İsyan!‘

Yeni KADIN: ‚İnadına Mücadele, İnadına İsyan!‘

1- Kopie von yenikadin logoYENİ KADIN | 20-04-2015 | Yirmi yılı aşkın zamandır, Avrupa’da yaşayan Türkiyeli göçmen işçilerin, gençlerin ve kadınların demokratik hak mücadelesini sürdüren ATİK ve Yeni Kadın aktivistlerimize ve yöneticilerimize yönelik 15 Nisan günü gerçekleştirilen operasyonu şiddetle kınıyoruz.

24 yıldır Batı Avrupa’da kadınlar açısından toplumsal eşitsizliğe, cinsiyet ayrımcı politikalara, kadının ucuz ve yedek işgücü olarak görülmesine, bu toplumda kadın olmasının yanı sıra bir de göçmen işçi olması nedeniyle hetroseksist erkek egemen sistemin boyutlandırdığı eşitsizlik ve baskılara karşı mücadele eden Yeni Kadın, Avrupa’da kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesinde önemli bir yer edinmiştir.. Kadınların kendilerine biçilen toplumsal rolü parçalayarak kendi ayaklarının üzerine dikilmeleri her dönem egemenlerin korkulu rüyası olmuştur. Bu bugün de böyledir.

NSU, PEGİDA vb. ırkçı ve faşist yapıları görmezden gelen, yeri geldiğinde koruyan, kollayan Avrupa devletleri, devrimci, demokratik ve ilerici kurumlara gelince de böylesi operasyonlar ve cezalarla gözdağı vererek korkutma – sindirme politikası uygulamaya çalışmalktalar. Irkçı ve faşist yapılanmaların giderek güç kazanmasında, Avrupa devletlerinin ilerici, devrimci, demokratlara yönelik baskılarının önemli bir payı bulunmaktadır.

Diğer taraftan; Yeni Kadın üyemiz ve yöneticimizi tutuklayarak biz kadınlara okutulmak istenen mesaj, “Yüzyıllardır kutsal hapishaneleriniz olan evlerinize geri dönün”! Ama nafile! Bir kere sokaklara çıktık ve “İnadına Mücadele, İnadına İsyan, İnadına Özgürlük!” şiarımız oldu artık. Geriye dönüş yok.

Demokrasi mücadelesinde tavizsiz olan çatı örgütümüz ATİK’i ve kadın örgütümüz Yeni Kadın’ı kriminalize ederek, göçmen emekçilerin demokratik hak mücadelesini engellemeye yönelik olan bu saldırılar yıllardır bizi yıldıramadı, bugün de yıldıramayacaktır.

Tüm gücümüzle Yeni Kadın ve ATİK Yöneticilerimizin, aktivistlerimizin yanında olduğumuzu beyan ediyoruz. Başta Yeni Kadın üyeleri, aktivistleri ve tüm Kadın Kurumları olmak üzere, tüm ilerici, devrimci ve demokratları, demokrasi mücadelesi veren kurumları dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz.

Yeni Kadın Yöneticimiz Ve ATİK Üyelerimiz Derhal Serbest Bırakılmalıdır!

Demokrasi Mücadelemiz Engellenemez!

Yaşasın Kadın Dayanışması!

Yaşasın Ezilenlerin ve İşçi Sınıfının Mücadelesi!

Bildiri  Flyer

scroll to top