Anasayfa , Avrupa , Özdemir’den Türkiye’ye IŞİD eleştirisi

Özdemir’den Türkiye’ye IŞİD eleştirisi

ozdemir

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, Sultanahmet saldırısının ardından katıldığı bir televizyon programında Türkiye’nin IŞİD mensuplarının sınırdan geçişine göz yumduğunu ileri sürdü.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir, Birinci Alman Televizyonu’nda (ARD) katıldığı sabah programında Sultanahmet’teki intihar saldırısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin IŞİD mensuplarını sınırdan geçişine göz yumduğunu savunan Özdemir, “Saldırının, Türkiye’nin IŞİD karşıtı koalisyona katılmasının intikamı olduğuna dair bazı emareler var” dedi. Özdemir, Türkiye’nin IŞİD’le mücadelesinin ‘inandırıcı’ şekilde sertleştirilmesini talep etti. Özdemir, radikal İslamcı terörün küresel bir sorun olduğunu, bu nedenle herkesin IŞİD’e karşı savaşa katılması gerektiğini belirtti.

‘Suriye misyonu terör tehlikesini artırdı’

Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen ise Türk hükümetinin IŞİD’i desteklediğini iddia etti. Dağdelen, IŞİD militanlarının bir NATO üyesi olan Türk hükümeti tarafından silahlandırıldığını iddia etti. Dağdelen, Deutschlandfunk radyosuna açıklamasında, Türkiye-Suriye sınırının kapatılması ve sınırdan silah ve savaşçı geçişinin engellenmesi gerektiğini belirtti.

Dağdelen, Almanya’nın Suriye misyonunun da Almanya için ‘güncel ve somut’ terör tehlikesini daha da artırdığını savundu. Dağdelen, “Bir bomba savaşı IŞİD’i zayıflatmaz” şeklinde konuştu. (Deutsche Welle Türkçe)