Anasayfa , Haberler , (Yenilendi) Würzburg ve Münih Hapishane Önlerinde Eylemler

(Yenilendi) Würzburg ve Münih Hapishane Önlerinde Eylemler

MÜNİH/WÜRZBURG |09-11-2015| Tutsak ATİK aktivistleri için eş zamanlı gerçekleştirilen hapishane önü eylemlerinden biri devrimci tutsakların bulunduğu Banu Büyükavcı ve Haydar Bern’in bulundukları Münih hapishanesinde, bir diğeri tutsak devrimci Sami Solmaz’ın bulunduğu Würzburg hapishanesi önünde gerçekleştirildi.

12189676_1473880369587031_5866760640987622810_n

Saat 14’te başlayan eylemde Türkçe ve Almanca olarak açıklamalar yapılarak, açıklama okundu. Açıklamada ATİK aktivistlerinin tutsak edilmesi süreciyle beraber emperyalist devletlerin faşist TC devletiyle ortaklaşarak devrimci, demokrat, yurtseverleri sindirmeye çalışmalarına vurgu yapıldı. Yine sürece ilişkin yapılan açıklamayla birlikte ATİK’in ezilenlerin yanında olduğu, bundan sonra da öyle olacağı ve devrimci mücadelenin her yerde meşru olduğu belirtilen konuşma “ATİK Tutsaklarına Özgürlük, Politik Tutsaklara Özgürlük” denerek bitirildi.

Eylemde sık sık “Sami Solmaz Yalnız Değildir”, “İçerde, Dışarda Hücreleri Parçala”, “Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur” gibi sloganlar atıldı.

Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) adına da bir konuşma gerçekleştirilirken, konuşmada ATİK’li tutsaklar ve politik tutsakların özgürlüğü için dayanışmanın büyütülmesinin altı çizildi.

Eylem, atılan Türkçe, Almanca ve Fransızca sloganlarla bitirildi.

Banu Büyükavci ve Haydar Bern ile Dayanışma

Münih hapishanesinde tutsak bulunan Banu Büyükavcı ve Haydar Bern ile dayanışma eylemi gerçekleştirildi. Hapishanenin kadın tutsaklarının bulunduğu bölümün önünde gerçekleen mitingde konuşmalar gerçekleştirildi. ATİK adına yapılan konuşmada tutuklamaların hukuksuzluğuna ve Türkiye-Almanya işbirliğine dikkat çekti. Tutsakların devrim ve demokrasi mücadelesinde yer aldıklarını, operasyonların faşist uygulamaları ile bilinen TC Devletinin bilgileri doğrultusunda yapıldığını, Alman devletinin ciddi bir hukuksuzluğa imza attığını dile getirdi. 129  a/b yasasının Alman devleti tarafından devrim ve demokrasi mücadelesinengellemeye dönük bir yasa olduğunu ve kaldırılması gerektiği vurgulandı.

ABDEM adına konuşma gerçekleştiren Ali Ekber Pektaş, ATİK ile dayanışma içinde olduklarını ve tutsakların derhal serbest bırakılması gerektiğine vurgu yaptı.

Yaşasın Enternasyonal Dayanışma! Politik Tutsaklara Özgürlük! sloganlarının atıldığı eylemde marşlar çalındı. Tutsakların hayatlarına dair kısa kesitler okundu ve ardından eyem sonlandırlıdı.