Home , Haberler , Dersim’de şehit düşen DHKPC gerillalarının aileleri açlık grevinde!

Dersim’de şehit düşen DHKPC gerillalarının aileleri açlık grevinde!

Türkiye |26.02.2017| Dersim’de 7 Kasım 2016’da hava bombardımanında katledilen 11 DHKC’linin cenazelerinin ailelerine verilmemesi üzerine, aileler süresiz açlık grevine girdi.

Dersim merkez ile Xozat ilçeleri arasındaki Çet Deresi bölgesinde 7 Kasım 2016 tarihinde yapılan hava saldırısında yaşamını yitiren 11 DHKC savaşçısının cenazesi hala ailelerine verilmedi. Çocuklarının cenazelerine ulaşamayan aileler, Seyid Rıza Meydanı’nda süresiz açlık grevi başlattı.

 

“Cenazelerimizi alana kadar açlık grevindeyiz”

Şehit düşen savaşçılardan Murat Gün’ün babası Kemal Gün 7 Kasım’dan bu yana birçok yere başvurduklarını belirtirken kendilerine cevap dahi verilmediğini ifade etti. Gün, “Biz tüm kuruluşa, vali, emniyet amiri, garnizon komutanlığına kadar, hepsine bildirdik. 4 aydır ne bilgi verildi bize, ne de çocuklarımızın cenazeleri. Bugün ikinci günümüzde açlık grevindeyiz. Hayatımıza mal olsa da cenazelerimizi alana kadar açlık grevini sürdüreceğiz” dedi.

 

“Ölülerimize saygı gösterilsin”

Antakya’dan gelen Sabahattin Sabat ise, savaşçılardan Aysun Sabat’ın yeğeni olduğunu belirterek, “7 Kasım’dan bu yana yaşamını yitirenlerden haber alamıyoruz. Xozat bölgesine devlet güçleri tarafından operasyon yapıldı. Bizim çocuklarımız katledildi. Tüm mercilere başvurduk. Cenazelere ulaşamadık. Bir bilgi verdiler. Bize operasyon burada yapıldı desinler. Bizler kepçe götürelim ya da ellerimizle kazı yaparak cenazeler oradaysa alırız. Devlet bize imkân tanısın, izin versin. Ölüye saygı denen bir şey var. Ölülerimize saygı gösterilmesini talep ediyoruz“ dedi.

Aileler, açıklamanın ardından açlık grevine başladı.

Kaynak : Özgür Gelecek 

scroll to top