Home , Avrupa , Ulm’de Kayıplar ve Ecevit Piroğlu İçin Eylem

Ulm’de Kayıplar ve Ecevit Piroğlu İçin Eylem

HABER MERKEZİ |01.06.2022| Almanya’nın Ulm kentinde, 17-31 Mayıs Uluslararası Kayıplar Haftası kapsamında çarşı merkezinde etkinlik düzenlendi. Eylemde, Sırbistan’da gözaltında tutulan Ecevit Piroğlu’nun kirli pazarlıklara kurban edilmesine karşı birlikte mücadele çağrısı yapıldı.

Gözaltında Kayıplara Karşı Uluslararası Komite (ICAD) , Almanya Göçmen İşçiler Federasyonu (AGİF) ve İşçi Gençlik Kültür Derneği (AJK) tarafından yapılan çağrıyla, şehir merkezinde gerçekleştirilen gösteride “Kayıpların akıbeti açıklansın, sorumlular hesap versin” talebi dile getirildi. Pankart ve dövizlerin açıldığı gösteride, bildiri dağıtımı ve konuşmalar yapıldı.

Kayıplar Mücadelesinin Kronolojisinin anlatıldığı eylemde, 197 haftadır kapalı tutulan Cumartesi Annelerinin Oturma eylemi yaptığı Galatasaray Meydanı’nın Kayıp ailelerine açılması istenildi, zaman aşımıma karşı duyarlılık çağrısı yapıldı.

Gözaltında kayıpların sembolü olan Hasan Ocak, Hüseyin Toroman, Seyhan Doğan, Gülistan Doku ve diğer sayıdaki kayıp insanların yanı sıra Kolombiya, Peru, Ermeni, Kürt yüzlerce kayıp resmi sergilendi.

Yoğun ilgi gören eylem için, Türkiyelilerin standa gelip “Cumartesi Anneleri eylemi” demesi de dikkat çekti. Etkinlikte “Kayıplar üzerine söylenen şarkılar” çalındı.

Ecevit Piroğlu için çağrı

Eylemde, Sırbistan’da gözaltında tutulan ve Türkiye’ye iade edilmek istenen Ecevit Piroğlu’nun kirli pazarlıklara kurban edilmesine karşı da birlikte mücadele çağrısı yapıldı. Eylemde İngilizce olarak üzerinde “Sırbistan iadeyi durdur! – Ecevit Piroğlu’na özgürlük!” yazılı ve Ecevit Piroğlu’na Özgürlük İnisiyatifi, Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB), Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) imzalı pankart da açıldı.

Ecevit Piroğlu’na Özgürlük İnisiyatifi’nin açıklamasından da bilgilendirmenin yapıldığı eylemde şöyle dendi:

“Sırbistan’da tutuklanan ve Türkiye’ye iade edilmek istenen Ecevit Piroğlu bu iki yüzlü pazarlığı bir bir kez daha gözler önüne sermiştir. Modern zamanların ‘kelle avcıları’ olan bu kukla devletlere geri adım attıracak biricik güç devrimci-yurtsever iradenin sokağa taşan öfkesidir.

3 Haziranda Sırbistan’da karar duruşması yapılacak Türkiyeli devrimci önder Ecevit Piroglu’nun kirli pazarlıklara kurban edilmesine geçit vermeyelim. Gerek 3 Haziran’da mahkeme önünde gerekse de öncesinde Avrupa’daki tüm Sırbistan Konsoloslukları önünde kitlesel protestolar organize etmek başta Birleşik Devrimci Mücadele komiteleri olmak üzere tüm devrimci ve yurtseverler için acil görevdir.”