Anasayfa , Haberler , Üç fidan için yürüyüş

Üç fidan için yürüyüş

3 fidanİSTANBUL |06-05-2014 |  Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan gençlik örgütleri tarafından Atatürk Kültür Merkezi’nden Dolmabahçe’ye gerçekleştirilen yürüyüşle kitlesel bir şekilde anıldı.

AKM önünde toplanan kitle buradan saat 18.00 itibariyle “Yusuf, Hüseyin, Deniz sürüyor, sürecek mücadelemiz”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Yaşasın devrim ve sosyalizm”, sloganları eşliğinde Dolmabahçe’ye yürüyüşe başlarken yürüyüşte Gezi şehitlerinin fotoğrafları da taşındı.

Çok sayıda çevik kuvvetin TOMA’yla beraber kitlenin ardından yürüdüğü gözlenirken, Dolmabahçe’ye varılmasıyla beraber burada Deniz’ler için saygı duruşunun ardından katılımcı tüm kurumlar adına konuşma yapıldı. Konuşmada üç fidanın idam edildiği 6 Mayıs 1972’den beri bir çok hükümetin değiştiği ancak sisteme dair bir şey değişmediği; onları katleden zihniyet ile Gezi İsyanı’nda 8 genci katleden zihniyetin aynı olduğu ifade edildi.

Hükümetin bizlerden ne kadar korktuğunu 1 Mayıs’ta da gördük” denilerek devam edilen açıklamada geçtiğimiz 1 Mayıs’ta polisin saldırılarına değinildi. Son olarak “42 yıl önce verdiğimiz sözümüzün bugün burada olarak arkasındayız” denilen açıklamada mücadelenin devam edeceğine vurgu yapıldı.

Ardından HDP İstanbul milletvekili Abdullah Levent Tüzel söz alarak, “Şan olsun devrime yürüyenlere, şan olsun idam sehpasını tekmeleyenlere” diyerek Deniz’lerin bıraktığı mirası gençlerin teslim aldığını belirtti.

Tüzel AKP iktidarının politikalarına değinerek “ Öğrenci, işçi, emekçi gençlik bu despotluğu, bu inkarı, bu yok saymayı kabul etmeyecektir.” dedi. Bir yıl önce her milliyetten gencin Gezi’de Deniz’lerin bıraktığı mirası yaşattığını söyleyen Tüzel, “Yaşasın halkların kardeşliği” diyerek konuşmasını bitirdi.

Türkiye Yazarlar Genel Sendikası başkanı Mustafa Köz ise, “Gezi direnişi bize gösterdi ki 42 yıldır biz bir kültür taşıdık. Bu kültürle geçtiğimiz Haziran’da alanlar bizimdi” diyerek Gezi İsyanı ile ’68 ruhunun birbirinden ayrı olmadığını aktardı.

Konuşmaların sonrasında 1968 yılında Deniz’lerin 6. Filo’yu denize döktükleri yerden; Dolmabahçe’den denize karanfil atılarak eylem sona erdi.

6 mayis6_mayıs_anma_15