Anasayfa , Avrupa , Turgut Kaya’nın Avukatı Marianna Tzeferakou* ile Yapılan Röportaj

Turgut Kaya’nın Avukatı Marianna Tzeferakou* ile Yapılan Röportaj

Haber Merkezi |09.06.2018| Alman gazetesi Junge Welt(JW)’te yayınlanan ve Turgut Kaya’nın Avukatı ile yapılan röportaj, AHM tarafından tercüme edilmiştir.

JW: Sol aktivist Turgut Kaya Yunanistan’da uluslararası arama talebiyle tutuklandı ve iade hapishanesinde tutuklu durumunda. Türkiye’ye iade edilmesi halinde nelerden endişe edilmektedir?

Marianna Tzeferakou (MT): Turgut Kaya , sol ve Kürt haklarını savunan bir politikacı olduğundan kaynaklı Türk güvenlik makamları ve Erdoğan hükümeti tarafından takip edilemekte ve kovuşturmalara maruz kalmaktadır.  O bir gazeteci ve Türkiye’de bir gazetenin yayınlanmasını sağlamıştır. Türkiye zindanlarında bir dönem hapis yatmış, kötü muamele ve işkencelere maruz kalmıştır. Hukuksal olarak kabul görülmeyen ve adil olmayan bir yargılama sonucu, Türkiye’de “terör örgütü” olarak lanse edilen TKP/ML üyesi olma iddasıyla yargılanmıştır.

Sol ve Kürt haklarını savunan aktivistleri, gazetecileri ve politikacıları „antiterör yasası“ kapsamında soruşturmak ve yargılamak, Türk devlet rejiminin bilinen bir taktiğidir. Turgut Kaya’nın Türkiye’ye iadesi durumunda, yeniden işkencelere maruz kalması ve yüksek ihitmalle yeni bir adil olmayan yargılama ile politik düşüncelerinden dolayı ömür boyu ağırlaştırılmış müebbete maruz kalmasını tahmin etmek güç değildir.

JW: Hukuksal olarak tüm imkanlar tükenmiş durumda mıdır? Yeni bir mahkeme süreci veya Hüükümet iadeyi durdurabilir mi?

MT: Yunanistan’ın en üst mahkemesi (Areios Pagos) Kaya’nın iadesini, aldığı karar ile tavsiye etmiş bulunuyor. Yasalar gereği üst mahkemenin iade tavsiyesinin yerine getirilip getirilmemesi kararı, nihai olarak Adalet Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bu karar henüz verilmiş değil. Sol yunan Hükümeti bu iadeyi engellemelidir.

JW: Turgut Kaya, şu anda açlık grevinde bulunmaktadır. Sağlık durumu nasıl?

MT: Müvekkilim 31 Mayıs’tan buyana açlık grevindedir. İadesinin durdurulmasını ve serbest bırakılmasını talep etmektedir. Bunlara rağmen Kaya öncelikle Yunanistan’ın kuzeyinde ve sınır yakınlarında bulunan bir hapishaneye nakil edildi. Bu durumun, onun kendi hakları için mücadele etmesini engellemedi. Ulusal ve enternasyonal çapta yükseltilen basınç sonrası Hükümet nakil işlemini geri çevirdi.

JW: Erdoğan Rejimi son yıllarda onbinlerce politik karşıt görüşlü şahısları hapse attı. Hapishanelerde ve dışarda sistematik olarak işkence ve kötü muamele yapılmaktadır. Yunan adeletinin, böylesi bir ülkeye iade kararını vermesini nasıl açıklıyorsunuz?

MT:  En üst Yunan mahkemesinin böylesi bir karar almasını beklemiyorduk ve oldukça endişeli durumdayız. Turgut Kaya’nın yaşadığı işkence, kötü muamele ve adil yargılanmanın yapılmamış olması oldukça detaylı bir şekilde belgelendirilmesine rağmen kararın iade yönünde olması, durumu olduka şaşırtıcı kılıyor. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum.

Bunun yanında Türkiye’de insan hakları ihlalleri ve politik olarak aktiv şahısların sistematik bir şekilde yargılanmaları bilinmektedir. Şimdiye kadar yunan yargısı, politik aktivistlerin Türkiye’ye iade edilmelerinin ulusal ve uluslararası yasalara aykırı olduğu yönünde  karar vermekteydi. Darbe girişimine katıldıkları idda edilen 8 Askerin iadesi durumunda dahi mahkeme, olması gerektiği gibi iade edilmelerine karşı karar verdi.

Şimdiye kadar kararın hukuksal gerekçesi hakkında bir fikrimiz yok. Sol Hükümetin Adalet Bakanı’ndan Turgut Kaya’nın korunması ve iadenin durdurulması talep edilmektedir. Bunun yapılmaması durumunda iadenin, Yunanistan ve Türkiye arasında yapılan kirli bir pazarlığın sonucu olduğu anlamına gelecektir.

JW: Yunanistan’da Turgut Kaya ile dayanışma kampanyası yürütülmekte midir?

MT: Kampanya’ya destek Yunanistan’da ve Avrupa’da her geçen gün artmaktadır. Bu oldukça önemlidir, çünkü Yunan Hükümeti içindeki durum buna elvermektedir. Daha fazla insanın kampanyaya  dahil olmasını arzulamaktayız. Turgut Kaya ile dayanışma gösterdiğimiz ve Adalet Bakanlığı’ndan iadenin durdurulmasını talep ettiğimiz ölçüde, bütün Avrupa’da hakların korunmasını da savunmuş oluyoruz.

Röportaj: Martin Dolzer (Junge Welt Gazetesi)

*Marianna Tzeferakou: Turgut Kaya’nın Avukatı