Home , Avrupa , PEGİDA’ya Karşı Eylemler Devam Ediyor

PEGİDA’ya Karşı Eylemler Devam Ediyor

antipegida_4FRANKFURT | 03 – 02 – 2015 | Irkçı platform PEGİDA’nın her Pazartesi Frankfurt şehir merkezinde buluşma çağrısına karşılık, PEGİDA karşıtı 3 bini aşkın kitle Frankfurt kent merkezini adeta ablukaya aldı. Sayıları en fazla 15’i bulan PEGİDA’cılara karşılık kitle bu hafta daha hazırlıklı gelmişti. Çeşitli kurumlar, standlar açarak mikrofonları ile karşı propaganda yaparken, kitle seslerle, müzik ve düdüklerle gürültüler çıkardı, PEGİDA’nın propaganda yapmasına izin vermedi. Alman polisinin PEGİDA’lıları koruması ise kitle tarafından tepki ile karşılandı.

Kent merkezinin arka sokaklarında ise antifaşist gençler ile polis arasında gerginlikler yaşandı. PEGİDA’nın alana girmesini engellemeye çalışan antifaşistlere karşı polis zor kullandı ve toplamda 5 kişini gözaltına alındığı bildirildi.

Alanda çadır açan ATİF, YDG ve Yeni Kadın aktivistleri, PEGİDA karşıtı propaganda ile kitleyi bilgilendirdi, ATİF bildirisi okundu ve yoğun bir şekilde dağıtıldı. Gökkuşağı Müzik Ekibi söyledikleri ezigilerle halaylar çekildi. Grup İsyan Ateşinin Kobanê ezigisi de kitleden ilgi gördü. Alanda Kilise duvarına yansıtılan ‘faşizme geçit yok!’ logoları ilgi ile karşılandı.

Alanda DKP ve Pazartesi eylemciler tarafından da konuşmalar getrçekleştirildi. Yapılan konuşmalarda Alman devletinin PEGİDA karşısında ki tavrı eleştirildi, devletin ırkçılığa göz yumduğu dile getiridildi. Kitlenin ‘Naziler defol!, Yaşasın Enternasyonal Dayanışma!’ sloganları sık sık atıldı. YDG’nin ‘Birlikte Irıkçılığa Karşı!’ pankartının asıldığı çadır standında, Koban’e zaferi üzerine konuşma gerçekleştirildi. DAİŞ çetelerine karşı gerçekte mücadele edenlerin Kürt halkı ile komünistler ve enternasyonalist devrimcilerin olduğunu, PEGİDA gibi yapıların DAİŞ sorununu kullanarak ırkçılığı yaymak istedikleri vurgulandı.

scroll to top