Home , Haberler , Demirtaş: Cezaevi müdürü Meclis Başkanı’nın yetkilerini kullanıyor

Demirtaş: Cezaevi müdürü Meclis Başkanı’nın yetkilerini kullanıyor

Selahattin Demirtaş’ın grup toplantısına gönderdiği metnin sansürlenmesine tepki gösteren HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım İsmail Kahraman’a “Cezaevi müdürlerini kendinize eş başkan mı atadınız?” diye sordu

demirtas-heyet-cizre_25mart2016

Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği HDP(Halkların Demokratik Partisi) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk hâlinin devamına hükmederken, cezaevinde  de baskı ve sansür devam ediyor. Demirtaş’ın grup toplantısında okunması için gönderdiği 11 sayfalık konuşma metninin 4-5 sayfası sansürlendikten sonra avukatlara verilmişti. Bunun üzerine tepki gösteren Demirtaş, milletvekili ziyaretçilerine “Cezaevi müdürü Meclis Başkanı’nın yetkilerini kullanıyor; hangi yazımın Meclis’e gönderileceğini bile kendisi karar veriyor” dedi.

Dokunulmazlığının devam ettiğine dikkat çeken Demirtaş, “Milletvekili sıfatım zaten var. Anayasaya göre benim yasa çalışmalarına katılmamın önünde bir engel yok. Fakat bunları yapmam engelleniyor. Asıl, büyük ihlal de budur; haksızlık da budur. Cezaevi müdürü, Meclis Başkanı’nın yetkilerini kullanıyor. Hangi yazımın Meclis’e gönderileceğine bile kendisi karar veriyor. Meclis Başkanı’nın açıkça yetkilerini kullanıyor. Meclis Başkanı da sanki yetkilerini devretmiş gibi görünüyor” dedi.

“Cezaevi müdürlerini kendinize eş başkan mı atadınız?”

HDP Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım’da 2017 yılı bütçe görüşmelerinde Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a cezaevlerinde tutulan HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile milletvekillerinin durumunu           sordu. Demirtaş’ın mektubunun sansürlenmesine tepki gösteren Yıldırım, “Cezaevi müdürlerini kendinize eş başkan mı atadınız?” diye sordu.

Demirtaş’ın yasama faaliyetinin cezaevi mektup okuma kurulu tarafından engellenemeyeceğini söyleyen Yıldırım diğer vekillerin tutukluluk hallerine de tepki gösterdi.

Selma Irmak, Nihat Akdoğan ve Abdullah Zeydan’ın Hakkari’de oyların yüzde 86’sını aldığını hatırlattı ve AKP’nin sık sık sandık ve “milli irade” sözlerini dile getirmesinin anlamsızlığını vurgulamak için “Hakkari’yi sildik mi haritadan Sayın Başkan?” dedi.

scroll to top