Anasayfa , Haberler , Partizan: Sivas’ta yakan da aklayan da devlettir! Sivas’ı unutmadık, unutturmayacağız!

Partizan: Sivas’ta yakan da aklayan da devlettir! Sivas’ı unutmadık, unutturmayacağız!

partizan_kadıköy_sivas_katliam_anma 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta 33 aydın, yazar ve sanatçının katledildiği katliamın 22. yıldönümü anmaları için bir açıklama yapan Partizan “Sivas katliamının 22. yıldönümünde demokratik taleplerimizi daha güçlü haykırmak, Sivas katliamını lanetlemek ve hesap sormak için Sivas anmalarına kitlesel katılarak Partizan saflarında yerlerimizi alalım” diyerek 2 Temmuz anmalarına çağrı yaptı.

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

 

Sivas’ta yakan da aklayan da devlettir!

Sivas’ı unutmadık, unutturmayacağız!

Aleviler 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta devlet destekli gerici güçlerin katliamına maruz kaldılar. Devletin Osmanlı’dan devraldığı katliamcı gelenek Maraş’tan Çorum’a ve oradan da 33 aydın, demokrat ve sanatçının diri diri yakıldığı Sivas’a uzandı. Çok değil iki yıl sonra bu kez Gazi Mahallesi’nde bir katliam tertiplendi ve ardından Alevilerin evleri işaretlenerek yeni katliamlara zemin hazırlanmak istendi.

Sivas katliamının ardından 22 yıl geçti. Devlet Sivas katliam davasında sanık olarak yargılananları korudu, kolladı. Birçoğuna hiç dokunulmadı; Sivas’ta, yurtdışında “normal” hayatlarını sürdürdükleri, işyeri açtıkları ortaya çıktı. Tutuklu yargılananlar ise zamanaşımı kararı ile ödüllendirildiler. Sivas katliamının failleri ve bu faillerin avukatları AKP’de ve devlette önemli mevkilere getirildiler; milletvekili ve bakan oldular. Ve sonunda dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan Alevilere ve bütün halka hakaret edercesine zamanaşımı kararı için “milletimize hayırlı olsun” dedi.

AKP hükümeti döneminde Alevilere yönelik ayrımcı politikalar daha da arttı. “Alevi Açılımı” adı altında Aleviler aldatılmaya, devlete yedeklenmeye çalışıldılar. Asimilasyon politikaları ise hiç hız kesmedi. Okullarda verilen din dersleriyle, desteklenen gerici cemaatler ve kuran kurslarıyla, imam hatiplerin sayıları artırılarak ve tüm eğitim sistem Diyanet eliyle halkın dini inançlarına müdahaleler daha da yoğunlaşırken bir yandan da Cem Vakfı gibi kuruluşlar ve düzen partileri eliyle Aleviler devlete bağlanmaya çalışıldılar. Devlet katliamın yıldönümünde Sivas’ta yapılan anmalara saldırmakla kalmadı, Alevilerin demokratik taleplerini savunanlar saldırılara maruz kaldılar, soruşturmaya uğradılar, tutuklandılar.

Suriye’ye yönelik işgal planlarında dahi Beşar Esad’ın Nusayri-Alevi olduğu gerekçesiyle Türkiye’deki Sünni halk işgale taraftar yapılmaya çalışıldı. Devletin ve bugün iktidarda bulunan AKP hükümetinin Alevilere ve tüm halka yönelik saldırıları ve katliamları sürüyor. İşte dün Roboski’de katledilen 34 köylü, İştebrak’ta cihatçı çeteler eliyle katledilen aleviler bu katliamların son halkası oldu.

Tüm bu saldırılara ve asimilasyon politikalarına karşı Alevilerin, sömürülen ve ezilen tüm kesimlerin birleşmekten, örgütlenmekten başka bir seçenekleri bulunmuyor. Sivas katliamının 22. yıldönümünde demokratik taleplerimizi daha güçlü haykırmak, Sivas katliamını lanetlemek ve hesap sormak için Sivas anmalarına kitlesel katılarak Partizan saflarında yerlerimizi alalım!

Sivas’ı Unutmadık, unutturmayacağız!

Baskıya, ayrımcılığa, asimilasyona son!

 

Partizan

 

Anma programları

İstanbul

28 Haziran 2015 Saat: 15.00 Kadıköy

29 Haziran 2015 Saat: 20.00 Yenidoğan Mahallesi-Sarıgazi

1 Temmuz 2015 Saat: 20.30 Akpınar Mahallesi-Samandıra

2 Temmuz 2015 Sivas Anması

4 Temmuz 2015 Saat: 19.30 V.İ.Ö.Okulu- Sarıgazi