Anasayfa , Avrupa , Londra’da: Tren istasyonu işgal edildi
Londra’da: Tren istasyonu işgal edildi
Londra’da: Tren istasyonu işgal edildi

Londra’da: Tren istasyonu işgal edildi

Britanya Kürt Halk Meclisi’nin çağırısı ile trafalgar meydanında toplanan kitle buradan Leicester Sq. Tren istasyonuna yürüyerek, turnike girişleri işgal edildi.

Haber: Erem Kansoy

Londra’da: Tren istasyonu işgal edildi

Londra’da: Tren istasyonu işgal edildi

Yüzlerce Kürdistanlı ve dostları ünlü Trafalgar meydanında biraraya gelerek “TC’nin insanlık dışı saldırılarını’ protesto etti.

Öz yönetime destek sloganları atan kitle, Sur, Cizre, Nusaybin başta olmak üzere Kürdistan’daki direnişi selamlandı. Sıklıkla ‘terrorist Turkish state’ (Terörist Türkiye devleti) sloganları atıldı.

Londra’da: Tren istasyonu işgal edildi

Londra’da: Tren istasyonu işgal edildi

Kitle daha sonra Trafalgar meydanından Londra’nın en işlek ve merkezi istasyonlarından Leicester Square’ı işgal etti. Burada turnikeleri kapatan kitle ile polis ve tren istasyonu görevlileri arasında arbede yaşandı. Kitleye yolcular alkışlarla destek verdi.

Kitle Britanya Kürt Halk Meclisi’nin çağırısı ile toplandı

Haftanın başında artarak devam eden sokağa çıkma yasakları ve katliam girişimlerine tepki olarak acil eylem çağırısı Britanya Kürt Halk Meclisi tarafından yapıldı. Çağırıda, “devlet hergün insanlarımızı katletmektedir. AKP devleti tereddütsüz bir savaş  sürdürmektedir. TC’nin bu insanlık dışı saldırılarına karşı sesimizi yükseltmek, ve kahramanca direnen halkımızı sahiplenmek için Britanya’daki, halkımızı ve demokratik tüm kesimleri yapılacak eyleme katılmaya çağırıyoruz.” Ifadelerine de yer verildi.

img-1830

Aktivist Mark Campell’den tarihi konuşma

Uzun yıllardır mücadeleye büyük katkılar sunan ve Kürt halkı ile İngiltere’de çok önemli bir dayanışma örneği gösteren Mark Campell eylemde, son zamanlarda yaşananları özetleyen duygusal ve çok anlamlı birde konuşma yaptı. Campell, Leicester SQ. tren istasyonunda turnikelerin işgal edildiği esnada, polis ve istasyon görevlileri ile yolculara yönelik yaptığı konuşma uzun süre akıllarda kalacak. Campell konuşmasında, “Türk devleti, Kürt halkına saldırmayı derhal bırakmalıdır. Biz biliyoruz ki TC devleti İŞİD’destekliyor. Bu yüzden bügün buradayız, Kürtleri Cizre’de,Suruç’da,Nusaybin’de,Mardin’de ve Türkiyenin her bir ilinde Kürt’ler, Türk devleinin saldırılarına maruz kalıyor. Neden, Neden! ? şuanda Kürt’lere saldırıyorlar? Çünkü Kürtler İŞİD’i yeniyor. Kürt’ler İŞİD’e karşı mücadele veriyor!” sözlerine yer vererek büyük alkış topladı.

Eyleme Londra Partizan‘da destek verdi.