Anasayfa , Avrupa , Londra'da Paris Katliamı için Yürüyüş

Londra'da Paris Katliamı için Yürüyüş

IMG_5595LONDRA | 14-01-2013 | Fransa’nın başkenti Paris’te Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katledilmesini protesto etmek için, Londra’da 13 Ocak`ta  bir yürüyüş yapıldı. Britanya Halk Meclisi’nin çağrısıyla yapılan yürüyüşe Kürdistan’lı ve Türkiye’li göçmen dernekleri ve partiler katıldı. Dalston’da bulunan Halkevi’nin önünde toplanan 5 bin kişi buradan Kurdish binasının bulunduğu Harringey’ kadar yürüdü. Yürüyüşten önce saygı duruşu yapıldı ve basın açıklaması okundu.

Yürüyüş boyunca “Tolhildan -İntikam ” ,”Katil Türk Devleti” ve “Üç Kürt politikacı Paris’te Öldürüldü” pankarları taşındı. Yürüyüş boyunca “intikam” “şehit namırın” sloganları sık sık atıldı.
Ayrıca yürüyüş boyunca Kürtçe ,Türkçe ve İngilizce hazırlanan bildiriler dağıtıldı. Eylem boyunca Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez fotoğrafları taşındı.
Kurdish binasının önüne gelindiğinde yine basın açıklaması yapıldı ve Kurdish binasında konuşmalar yapıldı.
İnsan hakları savunucusu Avukat Margaret Owen “Bu cinayetletin olduğu süreç çok manidar’dır açıklamasında bulundu. Konuşmasının devamında Owen “Bütün Avrupa devletleri,ABD ‘PKK çin terörist’ deniliyor Hayır. PKK Kürt halk mücadelesini yürütüyor.İngiltere de Kürtlere karşı insan hakları ihlalerine devam ediyor. Adalet sağlanana kadar mücadelemiz devam edecektir” dedi.

Tamil grubu adına konuşan Karthick R.M. ise “Sakine, Fidan, Leyla sadece Kürt isimleri değil Kürt devrimidir. Biz Tamil halkı olarak aynı mücadeleyi veriyoruz. Sizin mücadeleniz bizim mücadelemizden farklı değil, Kürt halkı karşı yapılan katliamlara ve barbarca işlenen cinayetlere hayır. Kürt halkı sindirilmesine hayır! ” değerlendirmesinde bulundu. Karthick konuşmasının sonunda “Bütün çiçekleri öldürebilirler, fakat devrimi asla! Yaşasın Kürdistan” dedi.

İngiltere Kürt toplumu adına konuşan Ercan Akdal ise Paris’te düzenlenen suikastin planlı bir eylem olduğunu ifade ederek Fransa’nın bir an önce failleri bulması gerektiğinin altını çizdi.

Son olarak konuşan İngiltere Sosyalist işçiler Partisi temsilci Paul Burham ise “Fransa’da yaşanılan katliam devlet terörizminin kendisidir” dedi.
Yürüyüşe Partizan,Gikder,YÇKM,DAY-MER,Halk Cephesi,İAKM-Cemevi ve El-Com destek verdi. Ayrıca PKK, KCK bayrakları ve PKK Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri,TKP-ML ve MLKP pankartlarıda açıldı.

londra_protesto_1

IMG_5595

 

londra_protesto_2

 

 

 

 

 

 

 

londra_protesto