Home , Haberler , Koufontinas için on binden fazla insan Atina sokaklarındaydı

Koufontinas için on binden fazla insan Atina sokaklarındaydı

Atina | 01.03.2021 | Açlık grevinin 53. gününde olan Dimitris Koufontinas için Avukatlar ve Hukukçular İnisiyatifi’nin çağrısıyla eylem yapıldı

Açlık grevinin 53. gününde olan ve 22 Şubat’tan beri su almayı bırakan 17 Kasım tutsağı Dimitris Koufontinas için Avukatlar ve Hukukçular İnisiyatifi’nin çağrısıyla on binden fazla insan Yunanistan parlamentosunun önünde bir araya geldi.

Saat 18:00’da Sintagma Meydanında toplanan kitle bir süre sonra parlamentonun önüne geçti. Burada uzun bir süre bekleyen kitle; Koufontinas’ın talebinin hemen kabul edilmesi ve Koufontinas ile dayanışmayı büyütmeye dönük çağrılar yaptı.

Avukatlar ve Hukukçular; Yeni Demokrasi hükümetinin intikamcı bir politika ile Koufontinas’a yaklaştığını ve bu politikasında ısrar ettiğinin altını çizdi. Hükümetin bu tutumundan hemen vazgeçmesi için çağrı yapan Avukatlar ve Hukukçular İnisiyatifi: “Son saate kadar, sadece hayatı devletin elinde olan bir mahkumun ölümünü değil, aynı zamanda ülkemizin hukuk üstünlüğünün temel garantilerinin nihai olarak raydan çıkmasını engellemek için kendi payımıza düşeni sonuna kadar savunacağız” sözleriyle hükümet politikalarının tüm toplum üzerinde edişe yarattığını vurguladı.

Koufontinas ile dayanışmayı “hukukun üstünlüğünü savunma mücadelesi” olarak ifadelendiren Avukatlar ve Hukukçular; “Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz” sözleriyle Yunanistan parlamentosundan Omonia Meydanına doğru bir yürüyüş yaptı.

Omonia Meydana gelen kitle burada anarşist ve anti-faşist grupların inisiyatifiyle Exarcheia’ya Meydanına ara sokaklarda bir yürüyüş yaptı ve meydanda eylemi sonlandırdı.

scroll to top