Anasayfa , Avrupa , Kadının Tarihiyle ve Kendisiyle Yüzleşmesi Adlı Seminer Mannheim`da Gerçekleşti!

Kadının Tarihiyle ve Kendisiyle Yüzleşmesi Adlı Seminer Mannheim`da Gerçekleşti!

ALMANYA|22.10.2017|Yeni Kadın Mannheim komitesi, 15 Ekim Pazar günü “Kadının Tarihiyle ve Kendisiyle Yüzleşmesi” başlıklı semineri, Psikoterapist Seyhan Taşdemiroğlu’nun ve yaklaşık 24’ünü kadınların oluşturduğu, toplamında 40 kişinin katılımıyla gerçekleştirdi.

Yeni Kadın adına yapılan kısa bir selamlamadan sonra, söz Taşdemiroğlu ile devam etti. Taşdemiroğlu kendini tanıttıktan sonra, her katılımcıya selamlama amaçlı birer gül ve kartpostal dağıtıldı. Taşdemiroğlu, kadınlardan kartpostalları seçerken nedenini ve o kartpostalı nasıl kendileriyle özdeşleştirdiklerini açıklamalarını rica etti.

Taşdemiroğlu konusmaşında hem katılımcı kadın arkadaşların anlattıklarından yola çıkarak, hem de Engels’in “Ailenin, Özel mülkiyetin ve Devletin Kökeni”ne ilişkin analizlerde bulundu. Buradaki sohbetten konu; kadının ev içi görünmeyen emeğine geldiğin de ise, sohbet epey canlandı. Bilhassa katılımcı kadın arkadaşlar; kadın sorunun temelini erkeklerin ve patriyarkal sisteminin oluşturduğu konusuna yoğunlaşıp, değişime yine de her şeye rağmen kadının kendisinde başlaması gerektiği kanısına vardılar. Kısacası yaşanan bütün sorun ve sıkıntıları değiştirmek için kadının değişime kendisinden başlaması ve bu değişiklikleri erkeğe de kavratıp kabullendirmesi gerektiğinin ortak fikrine varıldı.

Son olarak, gönülden gönüle komünikasyon sağlamanın önemi vurgulanarak seminer sonlandırıldı.