Home , Haberler , İzmir’de Hayır Mitingi!

İzmir’de Hayır Mitingi!

İzmir|14.04.2017|12 Nisan Çarşamba günü İzmir Gündoğdu meydanında HDP İzmir İl örgütlülüğünün düzenlediği hayır mitingi düzenlendi.

Pervin Buldan, Ertuğrul Kürkçü, Ahmet Yıldız’ın konuşmacı olarak katıldığı aralarında Partizan, Yeni Demokrat Gençliğinde bulunduğu binlerce kişinin katılımıyla coşkuyla gerçekleşti.

HDP İzmir İl örgütlülüğün Türkçe ve Kürtçe selamlamasıyla başlayan miting devrim şehitleri adına 1 dakika saygı duruşuyla devam etti.

HDP Eş başkanları Mafhuz Güleryüz ve Gülay Gülücü kitleyi selamlayarak konuşma yaptı. Güleryüz konuşmasında „Biz tek millet değiliz, farklıyız farklılıklar içinde bir aradayız, bütün halklar burada herkesi saygıyla selamlıyorum“ diyerek sözlerini bitirdi.

HDP eş başkanlarının konuşmalarının ardından Şakran Hapishanesinde 57 gündür açlık grevi yapan bir tutsağın annesi kitleye seslenerek, Hapishanelerde insan haklarına karşı başlatılan açlık grevinin 57. günün de olduğunu, oğlumun başına bir şey gelmesi durumunda tüm sucun hapishanelerdeki hak ihlallerine sessiz kalan Adalet Bakanlığının olduğunu vurguladı. Bu sırada kitleden sürekli „Biji berxwedane zindane“ sloganları yükseldi.

“Evet de çıksa HAYIR da çıksa boyun eğmeyeceğiz”

İzmir HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’de konuşmacılar arasında yerini aldı. Kürkçü “Faşizmin son çıkışı olan referandum öncesi herkesi selamlıyorum” diyerek sözlerine başladı. “Biz faşist diktatörlüğe evet de çıksa hayır da çıksa boyun eğmeyeceğiz” diyerek, referandumdan sonrada mücadelelerin baki olduğunu vurguladı. Aynı zaman da 16 Nisan da hükümete bir uyarı göndereceğini ve Hayır’ın kazanacağına değindi.

Kürkçü’nün ardından TBMM başkanvekili ve HDP Iğdır Milletvekili olan Pervin Buldan sahneye çıktı. Buldan „Bin Selam Olsun Şakran’da bedeninin ateşe atan tutsaklara“ diyerek sözlerine başladı.

Buldan Kürt halkının Kenan Evren, Tansu Çiller, Süleyman Demirel dönmelerini bildiğini nice diktatörler gördüğünü ancak hiçbir zaman diktatöre, faşizme boyun eğmediğini belirtti. Hapishane olan HDP eş başkanı Figen Yüksekdağ’ı selamlayarak 16 Nisan’da Hayır kazanacak, Kadınlar kazanacak dedi.

Sanatçı Rojda’nın sahneye çıkmasıyla birlikte miting konser havasına döndü. Halaylar eşliğinde devam eden miting yine halaylar eşliğinde son buldu.

Kaynak : Özgür Gelecek

scroll to top