Anasayfa , Avrupa , Kaypakkaya Basel’de Çoşkuyla Anıldı!

Kaypakkaya Basel’de Çoşkuyla Anıldı!

IMG_4379BASEL |19-05-2013 |Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya katledilişnin 40. yılında İsviçre’nin Basel şehrinde TKP/ML, MKP, TKİP, MLKP ve FEKAR tarafından gerçekleştirilen ortak yürüyüşle anıldı.

Claraplatz Meydanı’nda 18 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00’de toplanan kitleye yönelik Anma Komitesi adına günün anlam ve önemini içeren almanca-türkçe konuşma yapıldı.

Kaypakkaya’nın Türkiye ve T. Kürdistan devrimi açısından önemi ve faşist Kemalist Türk devletinin katliamcı yüzünün teşhirini içeren konuşma, kitlenin attığı “Yaşasın devrimci dayanışma!”, “Kahrolsun Faşist Türk devleti”,”Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya” sloganlarıyla desteklendi.

Saat 18.30`da eylemin yapılacağı Marktplatz Meydanı’na “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür!”, “Yaşasın devrimci dayanışma!” sloganları eşliğinde yürüyüşe geçti. Marktplatz Meydanı’na kadar yürüyen kitleye burada komite adına bir kez daha Kaypakkaya’nın devrim mücadelesi tarihindeki yeri, sergilediği direniş aktarılmasının akabilende  Mahir Cayan, Deniz Gezmiş, Hakkı Karer ve Önder Kaypakkaya şahsında devrim ve komünizim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

Sonrasında eylemin organizasyonunda yer alan örgütlerin konuşmalarına geçildi. İlk konusmayi yapan TKP/ML temsilcisi sözlerine, “İbrahim Kaypakkaya’nın aramızdan fiziken ayrılışının 40. yılında onun ardılı olmanın gurur ve onuru ile anıyoruz” diyerek başladı.

Kaypakkaya olmak demenin cesaretli, feda ruhlu bir savaş, militan ve yılmaz bir mücadele, ısrarlı ve inatçı bir direniş, özverili ve azimli bir çalışma sergilemek, MLM bilimiyle donanmak, onu yaşam ve mücadelede rehber kılmak, parti, devrim ve halk uğruna bütün benliğiyle kavgaya atılmak anlamına geldiğinin altını çizen temsilci, konuşmasının devamında, “Kaypakkaya, Kemalizim ideolojisiyle köklü kopuşun ve bilimsel devrimci sıçramanın adıdır. Bizler onu yaşatmanın biricik yolunun davasına sahip çıkmak olduğunun bilinciyle, sosyalizm ve nihayetinde komünizim uğruna, demokratik halk devrimi hedefiyle, halk savaşı güzergahında yürümeyi sürdürüyoruz” vurgusu yaparak bitirdi.

İkinci sözü TKİP temsilcisi aldı. Kaypakkaya’nın tarimizdeki en önemli devrimci önderlerden biri olduğuna dikkat çeken konuşmacı, “Sadece ser verip sır vermediği için degil, o dönem için gerçekten de son derece anlamlı olan belli düşünsel açılımlar ve sorgulamalar yapmayı, ideolojik-politik tahliler ortaya koymayı başardığı için önemli bir yeri vardır” dedi.

Daha sonra sözü alan MLKP temcilcisi, “Buradaki kitle Kaypakkaya’nın ne demek olduğunu iyi bilmektedir. Bugün devrimci hareket ayakta kalmayı düşünüyorsa İbrahim’den öğreneceği çok şey var. Nedir o şey? O şey sisteme kafa tutmaktır” dedi.

Son konuşmayı MKP temsilcisi yaptı. Sözlerine Kaypakkaya tarihtir diyerek başlayan konuşmacı, “Ezilen işçi ve emekçiler, mazlum halklar özgürleşmek istiyorsa Kaypakkaya’nın kuram ve görüşlerinden öğrenmek zorundadır” dedi. Konuşmacı, “Kaypakkaya, ideolojik duruşu, teorik berraklığı ile halen yolumuzu aydınlatıyor” diyerek bitirdi.

Eylem, “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya!”, “Yaşasın devrimci dayanışma!” ve “İbrahim Kaypakkaya ölümsüzdür!” sloganlarının atılmasıyla sona erdi.

Etkinliğin ön hazırlık çercevesinde Basel ve çevresinde kollektif olarak evlere bildiri bırakmak, kahvelere, dügün salonlarında bildiri dağıtımı, afiş asılması, kitleye yönelik çağrıların yapılması şeklinde örgütlenen yürüyüşe yaklaşık 350 kişi katıldı.

 

basel 1basel3basel2