Home , Avrupa , Diyarbakır Zindanlarının direngen gülü Zeynep AKKUŞ hayatını kaybetti

Diyarbakır Zindanlarının direngen gülü Zeynep AKKUŞ hayatını kaybetti

FRANSA|19.10.2017|Çarşamba (18.10.) günü aramızdan ayrılan Zeynep AKKUŞ ardıllarına önemli bir direniş geçmişi devretmiştir.

Partizan tarafından gönderilen bir açıklamayı haber değeri taşıdığı için olduğu gibi yayınlıyoruz

1961 yılında başlayan hayatına, yaşanılacak en onurlu şeyi; direnişi sığdıran Zeynep Akkuş, yakalandığı amansız hastalık sonucu 18/10/2017 Çarşamba günü aramızdan ayrıldı. Gençlik yıllarından itibaren devrimci çevrelelerle tanışan Zeynep, 12 Eylül’ün karanlık ve direniş dolu günlerinde TKP/ML dava tutuklusu olarak Diyarbakır Zindanlarına konuldu. İlk alındığı andan itibaren onurlu bir direniş mirasına sahip çıkarak, davasını yücelterek zindanlardan çıktı. Tüm hayatı boyunca, örgütlü olmadığı zamanlarda bile devrimciliğe ve devrimcilere karşı tüm sorumluluklarını yerine getirdi. Kendi sosyal çevresinde dürüst, paylaşımcı ve olanak yaratan bir kişilik olarak hayatını devam ettirdi. Yaklaşık 16 yıldır yakalandığı hastalıkla mücadele ederken yine direnişciydi. Uzun yıllar yaşadığı yurtdışı koşulları bile, içindeki devrim sevdasını azaltmamıştır. Her şart ve her koşul altında elinden geldiğince tüm devrimcilere yardımcı olmuştur.

Kaypakkaya geleneğinin direnç gülü Zeynep’i kaybetmenin derin acısını yaşıyoruz. Bizlere bıraktığı direnme ruhunu, paylaşmanın güzelliğini, mücadele azmini her daim yaşatacağız. Yaşamı boyunca kendisine düstur aldığı onurlu yaşamı sahipleneceğiz. Ailesine ve tüm yoldaşlarına taziyelerimizi sunuyoruz.

  • Dersim’in direnç gülü, Diyarbakır Zindanlarının başeğmeyen kadını ZEYNEP AKKUŞ Ölümsüzdür

    PARTİZAN