Home , Haberler , Derik halkı abluka altında direniyor!

Derik halkı abluka altında direniyor!

derik-te-sokaga-cikma-yasagi-uzatildi-7913506_x_7632_oDün (26 Kasım) sabah saatlerinde açıklanan sokağa çıkma yasağının ardından Kulebe Caddesi, Tepebağ ve Bahçelievler mahalleleri ablukaya alındı. İlçede 25 Kasım akşamı yaşanan patlamadan sonra çarşı merkezi ve birçok nokta polis ablukasına alındı.

Derik halkı ilçe merkezinde yolları trafiğe kapatarak, Saray’a bağlı özel timlerin saldırılarına karşı direnişe geçti. Halk barikat başında nöbet tutuyor. Hakkari’nin Yüksekova ilçesine onlarca araçlık askeri sevkiyat yapılmaya başlandı. İlçeye 20 Kasım’da ilan edilen ve iki gencin katledildiği sokağa çıkma yasağı öncesinde benzer bir sevkiyat yapılmıştı. Çarşı merkezinin zırhlı araçlarla trafiğe kapatılmasının ardından, Karabey Karakolu yönünden onlarca araçtan oluşan askeri konvoy İlçe Alay Komutanlığı’na girdi.

Asker sınırdan Rojavalılara ateş açtı!

Nusaybin ve Derik’te yaşanan devlet terörünü protesto etmek için Rojava sınırında toplananların üzerine sınırın bu tarafından ateş açıldığı belirtildi. Rojava’nın Girkê Legê ve Dêrik kentlerinden gelerek Şırnak’ın Cizre ilçesinin karşısındaki Endîwer köyünde toplanan Rojavalılar, açtıkları pankartlar ve attıkları sloganlarla halkı direnişine destek veriyordu. ETHA’nın haberine göre, TSK’ya bağlı birliklerden destek eylemi yapan Rojavalıların üzerine ateş açıldı.

scroll to top