Home , Avrupa , Avrupa’da ‚Hayır!‘ Çalışmaları

Avrupa’da ‚Hayır!‘ Çalışmaları

7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde HDP’nin Meclis’e girmesinde önemli pay sahibi Avrupa ve dünyanın farklı bölgelerindeki Kürdistani ve Türkiyeli demokrasi güçleri şimdi de tek adam diktatörlüğüne ‚Hayır‘ için kolları sıvadı.

Avrupa Hayır Platformu, Türkiye’yi tek adam diktatörlüğüne götürecek anayasa değişiklik tasarısına karşı ‚Hayır‘ kampanyası vesilesiyle bileşenleri ile toplantı yaptı ve 16 Nisan’daki referandum için yapılacak çalışmalar hakkında bir dizi karar aldı.

Avrupa Hayır Platformu’nun pazar günkü ilk toplantısında 7 Haziran ve 1 Kasım seçimleri için yapılan ortak çalışmaların, demokrasi güçlerine büyük tecrübe kazandırdığı vurgulandı.

Referandumun özgür koşullarda yapılmayacağına, Kuzey Kürdistan ve Türkiye’deki OHAL’e dikkat çekildi.

Toplantıda, AKP-Erdoğan faşizminin halklara dayattığı tekçi yönetimin yasallaşmaması için en geniş kesimlere referandum propagandasının yapılması gerektiği vurgulandı.

AKP faşizminin MHP ile geliştirdiği ittifak sonucunda Kuzey Kürdistan ve Türkiye’yi karanlığa sürüklediği, ekonomik olarak halkların çökertildiğinin vurgulandığı toplantıda, halkların siyaseten de bitirilmek istendiği belirtildi.

Alınan kararlar

* Avrupa ülkelerinde bileşenlerin örgütlü olduğu tüm kent ve kasabalardan ulaşılabilecek en uzak mecraya kadar her yerde referandum çalışmalarının yürütülmesine karar verildi.

* Halk toplantıları organize edilecek; afiş, sticker ve el ilanları hazırlanacak.

* Referanduma katılım arttıkça ‚Hayır‘ oylarının yükseleceği ve AKP ve Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan faşizminin de büyük bir darbe alacağı kaydedildiği toplantıda, 1 Kasım seçimlerine katılan seçmenlerden en az iki kat insanın sandıklara taşınması alınan kararlar arasında bulunuyor.

* Hayır Platformu’na farklı inanç gruplarının temsilcileri başta olmak üzere herkesi dahil etmek de hedefler arasında bulunuyor.

* Referandum sürecini Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de takip edecek Avrupa ülkelerinin milletvekilleri, gazetecilerin de heyetler halinde gönderilmesi için çalışmalar yürütülecek.

* Kadın ve gençlik örgütlenmeleri de özgün komisyonlar oluşturarak, Hayır Platformu’nda aktif çalışma yürütecek.

* Kampanya, 8 Mart ve Newroz etkinliklerinde de devam edecek.

* Sandık güvenliğinin sağlanması için görevliler belirlenecek.

* Belçika, Hollanda, Kanada, Avustralya, Japonya, İtalya’da geniş katılımlı salon toplantıları yapılacak.

* İsviçre, İngiltere, Avusturya, Kuzey Fransa, Almanya’nın Berlin, Hamburg, Hannover, Köln, Frankfurt ve Stuttgart kentlerinde ise geniş katılımlı yürüyüşler düzenlenecek.

* Asuri/Süryani halkının yoğun olarak yaşadığı Almanya’nın Gütersloh, Giessen, Delmenhorst kentleri ile İsviçre ve İskandinav ülkelerinde özgün etkinlikler yapılacak.

Bileşenler

Avrupa Hayır Platform şu örgütlerden oluşuyor:

Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Kongresi (KCDK-E), Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), HDK-Avrupa, Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-KON), Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK), Avrupa Demokratik Kadın Hareketi (ADKH), Avrupa Süryaniler Birliği (ESU), Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Yaşanacak Dünya, Avrupa Özgür Kadın Hareketi (TJK-E), Savaşa ve Diktatörlüğe Karşı Barış İçin Avrupa Forumu (BAF), Halkevleri, Federal Almanya İşçi Dernekleri Federasyonu (FİDEF), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP-Avrupa), Yeşil Sol Parti-Avrupa, Avrupa Maraş İnisiyatifi ve Mezopotamya Demokratik Değişim Kongresi (MDDK), Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK), Partizan Dergisi, NOR-ZARTONK/ Avrupa, Devrimci Karadenizliler İnisiyatifi, Avrupa Çerkez İnisiyatifi, Avrupa Kürecikliler İnisiyatifi, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Ciwanên Azad e.V, PKAN Platforma Kurden Anatoliye ve Avrupa Sürgünler Meclisi. (Kaynak: Yeni Özgür Politika)

scroll to top