Anasayfa , Manset , Binler Madımak katliamını unutmadı

Binler Madımak katliamını unutmadı

IMG_8765İstanbul: Madımak Katliamı’nın 22. yıl dönümü dolayısıyla Kadıköy’de bir araya gelen binlerce kişi katliamda yaşamını yitirenleri andı.

Binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen yürüyüşte her yıl olduğu gibi yine adalet yerine gelsin talebi yükseldi. Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) bileşenleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) İstanbul Şubeleri’nin çağrısıyla Madımak’ta katledilen 33 Alevi aydını anmak için Mehmet Ayvalıtaş Parkında bir araya gelerek buradan İskele Meydanına yürüdü.

“2 Temmuz 1993 Sivas katliamının 22. yılı unutmadık, unutmayacağız” diyen Aleviler, katliamın asıl sorumluları yargılanana ve gerçek adalet sağlanana kadar mücadeye devam edeceklerini belirtti. Yürüyüşe HDP ve HDP İstanbulk Milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Prof. Dr. Beyza Üstün, Çilem Öz, HDK, PARTİZAN, KESK, Yeni Demokrat Kadın(YDK), SYKP, Kaldıraç, Yeni Demokrat Gençlik(YDG), Mücadele Birliği, Haziran Hareketi, Devrimci Demokratik Sendikal Birlik(DDSB) gibi birçok siyasi parti ve emek örgütü ve sanatçı Mehmet Ekici destek verdi.

“Sivas’ı yakanla AKP’yi kuran aynı”, “Sivas’ı unutma unutturma”, “Faşistlerden hesap lafla sorulmaz bizde hesapları namlular sorar” sloganlarının yanı sıra katliama dair türküler çalındığı anmada Partizan kitlesinin kalabalığı ve attığı sloganlara kitle alkışlar ve ıslıklarla karşılık verdi.

Binlerce kişinin katıldığı anma yapılan konuşmalar ve dönülen semahlarla devam etti.

IMG 8752