Anasayfa , Haberler , Ankara’da Lice eylemine saldırı

Ankara’da Lice eylemine saldırı

ank-29-06-13-yuruyus-ethem-lice-mudahale23ANKARA |29-06-2013 | Diyarbakır’ın Lice ilçesi Kayacık (Hêzan) köyünde karakol yapımını protesto eden halkın askerler tarafından taranması sonucu Medeni Yıldırım adlı gencin katledilmesi ve 8 kişinin yaralanmasını protesto etmek amacıyla Ankara Kurtuluş Parkı’ndan bir araya gelen BDP, Partizan, SDP, Kaldıraç, ODAK, İHD ve çok kurum Ziya Gökalp Caddesi’nde yürüyüş gerçekleştirmek istedi.kitle “Dün Ethem bugün Medeni, devlet katliamları sürüyor” pankartı açtı. “Biji wekheviya gelan”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak”, “Doğama, yaşamıma, insanıma dokunma”, “Karakol kalekol talan kültürüne son”, Yaralı bir CEYLAN’ın MEDENİ ağıdıdır Lice” ve “Kurdistan goristan ji bo faşîstan” dövizleri açan kitle yolu trafiğe kapatarak yürüyüşe geçti.

Bunu üzerine polis kitle içinde bazı kişilerin üzerinde molotofkokteyli, taş ve sopa bulunduğu iddia ederek, grubun yürüyüşüne izin vermeyeceğini belirtti.

ank-29-06-13-yuruyus-ethem-lice-mudahale45Bunun üzerine BDP İl Eş Başkanı Bedriye Irmak ve Avukat Mesut Özer’in de aralarında bulunduğu bir heyet polis amirleri ile görüştü. Heyet, yolu trafiğe kapatmadan tek şerit halinde Ethem Sarısülük’ün polis kurşunu ile vurulduğu Güvenpark’a yürümek istediklerini belirtti. Polisin buna da izin vermemesi üzerine, kitle pankart arkasında oturma eylemine geçti. Bunun üzerin polis kitleye önce boyalı tazyikli su ve ardından gaz bombaları ile saldırdı.

Saldırı üzerine kitle Kurtuluş Park’a doğru çekilerek polise taşlarla karşılık verdi. Bölgede ara ara çatışmalar devam ediyor.