Anasayfa , Avrupa , Berlin’de uzun yürüyüşler düzenlendi

Berlin’de uzun yürüyüşler düzenlendi

HABER MERKEZİ|11.02.2018| T.C. faşist devleti tarafından Kürt Ulusal Hareketi önderi Abdullah Öcalan ve hapishanelerdeki politik tutsaklara uygulanan  tecridin kaldırılması için, HDP milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi Eş başkanı Leyla Güven`nin başlatmış olduğu açlık grevi eylemi 94. gününe ulaştı. Leyla Güven tarafından başlatılan ve tüm Türkiye`ye, Avrupa’nın bir çok şehrine yayılan açlık grevleri, düzenlenen yürüyüş ve miting eylemleri ile selamlanarak dayanışmada bulunuluyor. 

Açlık grevlerinin kritik aşamalara ulaşmasından dolayı, Avrupa`nın bir cok şehrinde uzun yürüş eylemleri düzenleniyor. Öcalan`a karşı geliştirilen devletler arası komployu protesto etmek ve uygulanan tecridin sonlandırılması için, Açlık Grevi ile Dayanışma Komitesi Avrupa`nın bir çok şehrinde uzun yürüyüş eylemleri çağrısı yaptı.

Açlık Grevi ile Dayanışma Komitesi tarafından yapılan çağrıda, açlık grevi direnişçileri ile dayanışmada bulunmak ve onların seslerine ses vermek için herkesin düzenlenecek eylemlere katılması gerektiği vurgusu yer aldı. Susmak tecridi onaylamaktır!,Susmak  direnişçileri ölüme terk etmektir!, Susmak faşist T.C. devletinin politikalarına evet demektir! diyen Açlık Grevi ile Dayanışma Komitesi, herkesin duyarlı olması gerektiğinin altını çizdi.

Berlin Açlık Grevi ile Dayanışma İnsiyatifi`nin çağrısı ile Almanya`nın başkenti Berlin`de de 09.02.2019 ve 11.02.2019 tarihleri arasında uzun yürüyüş eylemleri gerçekleştirildi. Eylemler Berlin`in  farklı bölgelerinde , çeşitli yürüyüş güzergahları kullanılarak, geniş ölçekte kamuoyu yaratma ve açlık grevi direnişçilerinin seslerinin daha fazla kitleye duyurulması amaçlandı. Üç günlük uzun yürüyüş eylemlerin yapıldığı yerler, yürüyüş güzergahları ve zamanları şöyleydi;

Gün: 09.02.2019 Cumartesi

Yer: Kudam Yıkık Klise önü
Başlangıç Saati: 11:00
Yürüyüş Güzergahı: Breitscheidplatz, Kürfürstendamm, Neuköln, Kreuzberg, Schöneberg

Gün: 10.02.2019 Pazar

Yer: Alt Tegel Tren Istasyonu
Başlangıç Saati: 11:00

 

Yürüyüş Güzergahı: Wedding, Muabit

Gün: 11.02.2019 Pazartesi

Yer: Alexanderplatz
Başlangıç Saati: 12:00
Yürüyüş Güzergahı: Mitte, Brandenburger Tor