Home , Avrupa , Avusturya’da Faşizan Koalisyona Karşı Halk Sokaklarda

Avusturya’da Faşizan Koalisyona Karşı Halk Sokaklarda

Viyana |19.12.2017| Avusturya’da faşizan ırkçı koalisyonun yemin töreniyle iktidara gelmesiyle, ülke genelinde kitleler sokağa döküldü. Demokratik kitle örgütleri, sendika fraksiyonları, kadın dernekleri, öğrenci dernekleri ve meslek örgütleri faşizan ve ırkçı iktidara karşı seslerini birleştirip sokaklarda haykırdılar. Muhafazakar sağcı parti Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve ırkçı ve faşist parti Avusturya Özgürlükçü Partisi (FPÖ) 160 sayfalık koalisyon antlaşması imzalayarak önceki gün yapılan yemin töreni sonrası görevine başlamış oldu.

Viyana’da 6.000, Linz’de 1.500, İnnsbruck’da 1500, Salzburg ve Graz da çok sayıda insanlar sokağa döküldü. Faşist partin FPÖ’nün olduğu hükümetin yemin töreninin Dünya Göçmenler gününe denk getirilmesinin bilinçli olarak seçildiği yönünde çok sayıda tepki veriliyor. Başta ATİK aktivist ve üyeleri olmak üzere bir çok muhalif ve antifaşist kurum ve birey, Göçmenler Gününde yapılan bu türden bir yemin töreni ile esasen mültecilere yönelik daha ciddi saldırıların yapılacağına dair amaçlarını dışa vurulduğu yönünde görüşler belirtildi.

Yapılan değerlendirmelerede Emperyalis kapitalistlerin faşist partiyi iktidara getirerek sınafa yönelik saldırılarını dahada derinleştirdiklerini, Hükümet programında 12 saat iş günü ve haftalık 60 saat iş saati saldırısının olduğunu, Mültecilere ve Göçmenlere yönelik saldırıların yoğunlaşacağını belirtiyorlar.