Home , Avrupa , Avrupa Konseyi Önünde Açlık Grevi Başlatıldı!

Avrupa Konseyi Önünde Açlık Grevi Başlatıldı!

STRAZBURG | 01 – 10 – 2014 | Kobanê direnişine sahip çıkmak ve katil IŞİD çetelerinin saldırılarını protesto etmek için Strazburg’da bulunan Avrupa Konseyi önündeKCD-E ve TJKE’nin çağrısıyla beş günlük açlık grevi başlatıldı.

29 Eylül Pazartesi günü başlatılan açlık grevine destek için Kongra Gel eşbaşkanı Remzi Kartal ve PYD eşbaşkanı Salih Müslim ve HDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel de katıldı. Basın açıklamasının ardından açıklama yapan Tuncel ve Kartal, Kobanê direnişini sahiplenme ve destek verme çağrısında bulundu.

Açlık grevine aralarında ATİK’in de bulunduğu birçok Kürdistanlı ve Türkiyeli kurum da katılarak destek verdi.

Açlık grevine katılan ATİK temsilcisi, AHM’ye yaptığı açıklamada, bugün Kobanê direnişine sahip çıkmanın, Kürt halkına yönelen saldırı ve baskıların karşısında durmanın ertelenemez bir görev olduğunu vurgulayarak, bu anlamıyla böylesi eylemliklerde sıradan bir “destek”ten ziyade, bulunduğumuz her alanda aktif bir şekilde eylemleri örgütlemek, var olan eylemliklerin daha da geliştirilmesi için çaba sarf etmek gerektiğini bildirdi.

Birçok ziyaretçinin destek amaçlı akın ettiği çadıra, ATİK ve YDG üye ve taraftarları da sık sık ziyarette bulunuyor. ATİK ve YDG’lilerin ziyaretlerinde, geçtiğimiz günlerde Strazburg Üniversitesi’nde YDG’lilere yapılan faşist saldırılar gündem konusu olurken, bunun yanında Kobanê/Rojava’daki duruma ilişkin sohbetler gerçekleştiriliyor.

Eylem, Cumartesi günü, saat 14’te yapılacak büyük bir yürüyüşle sonlandırılacak.