Home , Avrupa , Augsburg Mülteciler Meclisi’nden Turgut Kaya İçin Mektup

Augsburg Mülteciler Meclisi’nden Turgut Kaya İçin Mektup

Augsburg |20.06.2018| Augsburg Mülteciler Meclisi Turgut Kaya’nın durumuna ilişkin Yunan Adalet Bakanlığı’na ve Yunan Hükümeti’ne bir mektup gönderdi. Yayınlanan mektupta Turgut Kaya’nın iade edilmesi olasılığı hakkında endişe dile getirilirken, mahkemenin kararına şiddetle karşı çıktıkları vurgulanıyor. Yunan Hükümeti’nin Türk devletinin iade taleplerinin red etmesi, Cenevre mültecilik antlaşmasına uyulması ve Kaya’nın bir an önce serbest bırakılmasının talep edildiği mektubun Türkçe tercümesini olduğu gibi yayınlıyoruz.

Yunan hükümetine, ve Adalet Bakanlığı’na!

Augsburg Mülteciler Meclisi olarak, Yunanistan’da tutuklu bulunan aktivist ve gazeteci Turgut Kaya’nın Türkiye’ye iade edileceğini dehşetle öğrenmiş bulunuyoruz.

T. Kaya’nın Türkiye’ye iadesini öngören Atina Mahkemesi’nin kararına şiddetle karşı çıkıyoruz. Burada politik içerikli bir kararın alındığı ve çifte standardın uygulandığı görülmektedir. Bir yandan Türkiye’de ki darbe girişimi ile bağlantılı oldukları idda edilen Türk Subaylar Yunan hükümeti tarafından „misafirliği“ doyasıya yaşarken, diğer yandan politik bir aktivist olan Turgut Kaya’ya bu „misafirlik“ gösterilmemektedir. Bu durum ne kabul edilebilir bir durumdur ne de anlaşılır bir yanı vardır.

Erdoğan rejiminin, politik rakiplerini egale etmek için uluslararası tutuklama kararlarını kendi çıkarları için kullanması yeni bir durum değil aksine yaygın bir pratik halini almıştır. Bu meseledede aynı durum olduğunu tahmin etmekteyiz.  Daha kısa bir süre önce Kölnlü yazar Doğan Akhanlı meselesinde bu durum aleni bir şekilde ortaya çıkmıştı. O dönem doğru bir şekilde İspanya Hükümeti, Alman Federal hükümetin de baskısıyla Akhanlı’yı Türkiye’ye iade etmemişti.

Yanı sıra, Turgut Kaya’yı Türkiye’de hukuksal düzenlemelerin beklediği konsunda hiç bir garanti yoktur. Aksine; HDP Politikacısı Selahattin Demirtaş olayında olduğu gibi, hukuksal prensipler arka plana atılmaktadır. Turgut Kaya’nın iadesi durumunda, politik düşüncelerinden ve duruşundan dolayı Erdoğan rejiminin keyfi uygulamalarına  teslim edilmesi anlamına gelecektir. 

Bundan dolayı Yunan Hükümeti’nden, Türk devletinin iade talebinin red etmesini, Cenevre mülteciler antlaşması çerçevesinde hareket etmesini ve Kaya’nın derhal serbest bırakmasını talep ediyoruz.

Augsburg Mülteciler Meclisi

scroll to top