Home , Avrupa , Atina’da Partizan okurları Turgut Kaya’ya özgürlük istedi

Atina’da Partizan okurları Turgut Kaya’ya özgürlük istedi

ATİNA|26.06.2018|24 Haziran günü Türkiye’de gerçekleştirilen seçimlerin ardından, Yunanistan başbakanı Çipras’ın R. Tayyip Erdoğan’ı arayarak kutlaması ve bu kutlama sırasında Türkiye’de rehin tutulan iki Yunan askerinin akıbetini konuşmak üzere NATO toplantısında görüşme talep etmesi üzerine Yunanistan’da Partizan okurları da Kaya’nın serbest bırakılması için sürdürdükleri kampanya çalışmalarını artırdı.

Bugün (26 Haziran) ilk olarak Syriza merkezine giden Partizan okurları yetkililerle görüşmek istedi. Yetkili kimsenin bulunmaması üzerine iletişim bilgileri bırakılarak binadan çıktılar. Ardından yetkili kişinin geldiği bilgisinin verilmesi üzerine tekrar Syriza binasına toplu bir şekilde giden Partizan okurları, İltica Departmanından Angeliky Visviki ile görüşme yaptı. Visviki’ye bugüne kadarki süreç özetlenerek, yapılan tüm görüşmelerde verilen sözler hatırlatılarak gereğinin yapılması, yani Turgut Kaya’nın serbest bırakılması istendi. Görüşmede ayrıca açlık grevinin 27. gününde olan Kaya’nın sağlık durumunun artık endişe verici boyuta geldiği ifade edildi ve iki gün önce standa yönelik Yunan faşistlerinin saldırısı aktarıldı.

Visviki, Perşembe gününe kadar süre isteyerek resmi bir görüşme ayarlayacağının sözünü verdi. Ayrıca Partizan okurları Atina’nın sembolü Akropol çevresinde dört ayrı noktada boyunlarında “Turgut Kaya’ya özgürlük” dövizleriyle “Turgut Kaya açlık grevinin 27. gününde” yazılı pankart açtılar. Eylem boyunca sesli ajitasyonla Kaya’nın süreci anlatılarak serbest bırakılması gerektiğinin altı çizildi. Yine bir grup Partizan okuru da Yunanistan’ın resmi televizyon kanalı ERT2’ye giderek. Kanalda yetkililerle yapılan görüşmelerde, yarın saat 10-12 arasında Turgut Kaya ile ilgili program yapacakları sözünü verdiler. Tüm bu çalışmalar yapılırken, diğer yandan Sintagma Meydanı’nda bilgilendirme ve imza standı çalışması da devam ediyor.

scroll to top