Home , Haberler , 3 TKP/ML-TİKKO gerillası bugün sonsuzluğa uğurlandılar

3 TKP/ML-TİKKO gerillası bugün sonsuzluğa uğurlandılar

Dersim/Ovacık’ta Türk Ordusu ile girdikleri çatışmada direnerek ölümsüzleşen 3 TKP/ML-TİKKO gerillası bugün Dersim ve Mersin`de gerçekleştirilen anma törenleri ile sonsuzluğa uğurlandılar.

DERSİM -28-10-2015 – Dersim’de geçtiğimiz günlerde Mercan Şahverdi Köyü’nde yaşanan çatışmada ölümsüzleşen 3 TİKKO gerillası için bugün Dersim merkezde bir anma gerçekleştirildi

Şehit düşen Gerillalardan Cengiz İçli (Ünal) için Mersin’de cenaze töreni gerçekleştirilirken ölümsüzleşen diğer gerillalar Özgüç Yalçın (Sefkan) ve Hakan Çakır (Yurdal) ise Dersim’de düzenlenen cenaze töreni ile sonsuzluğa uğurlandı.

Dersim’de saat 11.30’da Sanat Sokağı’nda toplanan kitle öfkeli sloganlarla ölümsüzleşenleri anarken, devlete olan kinini haykırdı. Cenazelerden dahi korkan kolluk güçleri ise yoğun güvenlik önlemleri alarak il ve ilçelerden Merkez’e giriş çıkışları engellemeye çalıştı. Kitle ‘’Ser Verip Sır Vermeyenlerin Yolunda Yürüyoruz’’, ‘’Halk Savaşçıları Ölümsüzdür’’ pankartları ardında ‘’Devrim Şehitleri Ölümsüzdür’’, ‘’Yaşasın Halk Savaşı’’, ‘’Mercan’da Düşene Dövüşene Bin Selam’’ sloganlarıyla cemevine doğru yürüyüşe geçti.

Cemevinde 3 Halk Savaşçısı şahsında devrim mücadelesinde yitirilenler için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi. Saygı duruşunun ardından konuşma yapan HDP Dersim milletvekili Alican Önlü, “Kürdistan ve Türkiye halkların başları sağ olsun, yiğitçe direndiler tabi ki direneceklerdi. Ser verip sır vermeyen bir önderliğin yiğit öğrencileriydiler, devamcılarıydılar’’ ifadelerine yer verirken, Partizan Temsilcisi ise, Komünizm’in İbrahim Kaypakkaya’dan aldığı ser verip sır vermeyen geleneğinin sürdürücüsü olarak 3 TİKKO gerillasının son nefeslerine kadar düşmanın saldırılarına göğüs gerdiklerini ifade ederek, “Dillerinde sloganlarıyla ölümsüzleşen 3 yiğit gerilla faşizmin ordusuna karşı teslim olmayı reddettiler. Düşmanın ne bombası ne ordusu kar etti onlara. Onlar dağları mesken etmeden önce de meydanlarda işçilerin içlerinde barikat başlarında faşizmin cellâtlarına karşı direniyorlardı” dedi. Devrim şehitleri adına yapılan konuşmaların ardından kitle sloganlar ve alkışlar ile şehitlerini omuzladı. Cenaze töreninin ardından Hakan Çakır’ın cenazesi Dersim Belediyesi Asri Mezarlığı’na defnedilirken, Özgüç Yalçın’ın cenazesi ise Hozat İlçesi’nde defnedildi.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

mersinMersin: Dersim-Ovacık’ta Mercan Şahverdi mezrasında TC güçleri ile TKP/ML-TİKKOgerillalarının girdiği çatışmada şehit düşen Ünal (Cengiz İçli) Sefkan (Özgüç Yalçın) ve Yurdal (Hakan Çakır) gerçekleştirilen cenaze törenleri ile ölümsüzlüğe uğurlandı.

Şehit gerillalardan Cengiz İçli bugün saat 11.00’de Güneş Mahallesi Halil İbrahim Camii’nden alınarak Güneykent Mezarlığı’na götürüldü. İçli, “Şehit namırın”, “Gerillalar ölmez yaşasın halk savaşı”, “Cengiz yoldaş ölümsüzdür”, sloganları ile karşılandı.

“Mercan şehitleri kavganın en ön saflarında yer aldı”

Burada defin işlemleri yapılmadan önce bir konuşma gerçekleştirildi. İlk olarak Partizan adına yapılan açıklamada, Mercan şehitlerinin kavgada en ön saflarında yer aldığı belirtildi. Çatışmaya ilişkin bilgilerin verildiği açıklamada devletin TİKKO gerillalarının cenazelerine dönük uyguladığı işkencelere dair bilgi verilerek, hesap sorulacağına vurgu yapıldı. Şehitlerinin izinden gidileceği belirtilen açıklama, “Gerillalar ölmez, yaşasın halk savaşı” sloganları ile son buldu.

Partizan açıklamasının ardından Yeni Demokrat Gençlik (YDG) adına da bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Cengiz İçli, Hakan Çakır ve Özgüç Yalçın’ın gençlik çalışmalarında ki örgütleyici ve öncü rolüne değinildi. Açıklama, “Devrim mücadelesinin örgütleyicileri ve öncüleri olan şehit yoldaşların bu gün bizlere devrettiği mücadele bayrağını en yükseklere biz genç dinamikler taşıyacaktır” sözleriyle son buldu.

“Biz Kaypakkaya geleneğini çok iyi biliyoruz”

Açıklamaların ardından bir konuşma yapan HDP Mersin Milletvekili Çilem Öz ise konuşmasında, “Biz Kaypakkaya geleneğini çok iyi biliyoruz. Onun mücadelesi ve bilinciyle bugün şehidimizi yolcu ediyoruz. Zalimin ve zulmün karşısında Kayapkkaya yoldaşın ardılı olmaktan geri adım atmayacağız” dedi.

mersin 11

MK: “Şehitlerimizin hesabı sorulacaktır

Konuşmaların ve yapılan açıklamaların ardından, “Yaşasın partimiz TKP/ML, Halk Ordusu TİKKO-TMLGB” sloganları ile mezarlığa gelen TKP/ML-TİKKO-TMLGB militanları, “Mercan Şehitlerinin Hesabı sorulacak TKP/ML-TİKKO” yazılı pankart açtı. TKP/ML TİKKO Merkez Komitesi’nin yazılı açıklamasını okuyan militanlar, açıklamada, Mercan Şehitleri’nin halka ve partiye bir mesaj verdiğine ve bu mesajın yerine ulaştığına vurgu yaptılar. Mercan Şehitleri’nin sınıf bilinciyle ve davaya olan bağlılıklarıyla şehit düştüklerini vurgulayan açıklamada son olarak, “Şehitlerimizin hesabı sorulacaktır” denildi.

Yazılı açıklamanın ardından militanlar, Cengiz İçli’nin tabutuna parti bayrağı örterek sloganlar ve marşlar eşliğinde ölümsüzlüğe uğurladılar.

Defin işlemlerinin ardından kitle “Diz çökmeyenlerin direnişini selamlıyoruz, halk savaşçıları ölümsüzdür” ve “Çilem, Fatma, Cengiz Bilincimiz İrademiz Azmimizsiniz” yazılı iki ayrı pankart açarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca, “Şehit namirin”, “Gerillalar ölmez yaşasın halk savaşı”, “Cengiz Yoldaş ölümsüzdür” sloganları atıldı. Sloganlarla mezarlık girişine gelen kitle yürüyüşü sonlandırdıktan sonra, özel harekât polisleri tarafından önleri kesildi. Burada kitleye silah doğrultarak tehditler savuran polis kitleyi taciz etti ve provokasyon çıkarmaya çalıştı. Ancak kitle sakin bir şekilde araçlara binerek polisin provokasyonuna gelmedi.

Kitle burada oluşturdukları araç konvoyları ile Özgür Çocuk Parkı’nda açılan taziye çadırına geçti.

scroll to top