Home , Haberler , Amed’de Cemevine Saldırı!

Amed’de Cemevine Saldırı!

haberamedcemeviAMED | 12-02-2014 |  Pazartesi akşamı  Pir Sultan Abdal Kültür Derneğine saldırıda bulunuldu. Saldırıda binanın zarar gördüğü ve cemevine ait Morgun camlarının kırıldığı bildirildi.

Bu olayı kınamak için ve Alevilerin her türlü saldırılara sessiz kalmayacağını göstermek amaçlı basın  açıklması yapıldı. Basın açıklamasını PSAKD yönetim kurulu adına Cafer Koluman yaptı. Koluman ‘’Derneğimize ve ibadethanemize olan cemevimize yönelik saldırılar hırsızlık veya sıradan adli vakalar değildir. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği şahsında, tüm Alevi kurumlarına, Alevi toplumuna ve inancına yapılmış bir saldırıdır. Aleviler üzerine gerginlikler yaratılmak istenir. Bizler bunu Maraş’ta Sivas’ta Çorum’da, Gazi’de ve son olarak Gezi olaylarında yaşadık.Saldırıların yaklaşan yerel seçimleri proveke etmeye çalışanlar tarafından yapıldığı düşünüyoruz, bu konuda tüm demokrasi güçlerini uyanık olmaya Diyarbakır’daki Alevi toplumunun yanında olmaya çağırıyoruz’’dedi.

Basın açıklamasının ardından Keskesor LGBTİ oluşumu adına söz hakkı alan Ozan Uğur : ‘’ Dün R.Ç davasında bize yapılan saldıryla  Alevilere, Kürtlere ve Ermenilere yapılan saldırılar aynı zihniyetin ürünüdür. Faşizme karşı mücadele ediyoruz ve saldırıyı kınıyoruz.’’dedi. Yaşasın hakların kardeşliği eşliğinde açıklama sona erdi.