Anasayfa , Avrupa , Almanya’da Antifaşistlere Polis Baskını

Almanya’da Antifaşistlere Polis Baskını

baskinmagdeburgALMANYA | 23 – 05 – 2013 | Önceki gün Alman Polis Teşkilatı tarafından Almanya çapında, kriminel bir örgüte üyelik iddiasıyla ev baskınları gerçekleşti. Özel evlerin yanısıra işyerleri ve derneklerde bu baskınlardan nasibini aldı. Yapılan baskınlar, Alman ceza yasasının ünlü 129. madesi çerçevesinde kriminel bir örgüte üyelikler bazında ele alınıyor. Baskınların adresleri ise Stuttgart, Berlin ve Magdeburg.

Alman basınında yer alan iddalara göre baskınlara uğrayan kişilerin 129. Madde kapsamında yer alan kriminel örgütlenmelere üyelikler çerçevesinde, ‘Devrimci Hücre’ örgütüne üye oldukları yada yardım ve yataklık ettikleri ve yayın organı ‘radikal’in çıkarılmasında rol oynadıkları idda ediliyor. Bu bağlamda antifaşist kesimlerin baskılara maruz kalması dikkat çeken bir başka nokta.

300 polis eşliğinde yapılan baskınlarda bilgisayarlara, hafıza kartlarına, mobi telefonlara ve broşürlere el konuldu.

Basında yer alan bilgilere göre Magdeburg Sosyal Merkez binasına baskın yapan özel tim güçleri ve Kriminal daire polislerinin silahlı donanımı dikkat çekti.

Birçok muhalif çevre tarafından kınanan ev baskınlarının, 129. Madde kapsamında geliştirlen soruşturmalara yeni baskınların eklendiği belirtildi. Yapılan açıklamalarda, Alman polisinin tahminlerden öte bir delil bulamadığı vurgulanıyor. Uzun zamandır tüm imkanları ile pllisin antifaşistleri takip altına aldığı ve ünlü 129. Madde ile antifaşist ve muhalif kesimin baskı altına alındığı, gözdağı verildiği, bu baskınların NSU davasına misilleme olarak uygulandığı, yapılan açıklamalarda vurgulanıyor.

Ev baskınlarını protesto etmek için Stuttgart ve Berlin’de protestoların yapılması bekleniyor.

Ceza Yasasının 129. Maddesi

Son yılların en ünlü maddesi konumuna yükselen Kamu düzenine karşı suçlar bağlamında yer alan 129. Madde, kriminel örgütlere (Alman devletinin ‘terörist’ örgüt diye nitelendirdiği) üyeliklerin ve yardım/yataklığın yaptırımını ele alıyor. Daha önce sadece Almanya içi ile sınırlı olan bu maddeye b bendi eklenerek yasa genişletildi. Alman devleti tarafndan ‘terörist’ olarak görülen örgütlerin Almanya dışındaki faaliyetlerine destek veren ve Almanya’da yaşayan birisi 129 b maddesinden yargılanabiliyor. Demokratik kesämlerce oldukça sert eleştirilere maruz kalan bu yasanın genişlemesi tepkilerin artmasına neden oldu. Bir çok göçmen kurum ve birey, yasa kapsamında geldikleri ülkelerdeki ulusal ve sosyal kurtuluş mücadelelerine destek verdikleri için Almanya’da yargılamaya maruz kaldılar. Ceza yasasının 129. Maddesinin kaldırılması için yıllardır kampanyalar örgütleniyor.