Home , Avrupa , AfD ve Faşizme Karşı 70 Bin Kişi Sokaklara Döküldü

AfD ve Faşizme Karşı 70 Bin Kişi Sokaklara Döküldü

ESSEN|01.07.2024| Cumartesi günü sabahın erken saatlerinde on binlerce kişi Essen’in Gruga Salonu’nda ırkçı AfD parti konferansına karşı gösteri yapmak üzere toplandı. Genel olarak gösterilere, ablukalara ve mitinglere 70.000 kişinin katıldığını gözlemlendi. Toplamda ise şehirin 30’a yakın farklı noktasında etkinlik düzenlendi.

Şehir merkezinden düzenlenen büyük gösteriye çok sayıda genç katıldı. Eylemde aynı zamanda sayısız işçi, güçlü bir sendika bloğu, Kürtler, Filistinliler, Türkiyeli devrimciler de vardı. Almanya’nın her yerinden insanlar işçi sınıfı şehri Essen’e akın etti. “Direniş” ittifakının sözcülerinden biri olan Alassa Mfouapon, yaptığı basın açıklamasında, saat altıda 2.000 kişinin Gruga Salonu’na doğru yola çıktığını açıkladı.

ATİF, Yeni Kadın ve YDG’nın de bileşeni olduğu, Enternasyonalist İttifak mitingi Rüttenscheider Stern’de dokuzu çeyrek geçe kısa röportajlar, müzik ve açıklamalar ile başladı. Moderatörlüğünü ATİK’ten Süleyman Gürcan ve Enternasyonalist İttifak ve MLPD’den Lisa Gärtner’in yaptığı miting saat 10.00’da başladı. Gösteride küçük sahne etrafında en az 300 kişi toplandı. Rüttenscheider Stern o gün U11’in son durağı olduğu için gösteri öncesi miting sırasında binlerce kişi oradan geçti.

IG Metall, IGBCE, Verdi, MLPD, REBELL, Kızıl Tilkiler, Kadın Dernekleri, Devrimci Gençlik Birliği, YDG, Yeni Kadın, Essen Kürt Toplum Merkezi, VVN, Uluslararası Dayanışma, BIR-KAR’dan sendikacılar bayrakları ve kendi yaptıkları pankartlarıyla katıldılar. BİR-KAR, ATİK, Essen Kürt Merkezi, Witten veya Gelsenkirchen’den seçim ittifakları, Sol Forum ve Essen Arkadaşları örgütleri mitingde konuşma yaptı.

ATİF adına yapılan konuşmada, Türkiye’deki faşizme değinilerek, Hanau’daki gibi ırkçı saldırılar ve göçmen cinayetleri de aktardı. Miting esnasında Grup La Liberta sahne alarak kavga ezgileri seslendirerek kitleyi coşturdu.

Polis, Enternasyonalist İttifak’ın mitingden sonra yürüyüşe geçmesini engellemeye çalıştı. Polis, Enternasyonalist İttifak’ın kamyonla gösteriye katılmasını yasaklamak istedi. Bu uygulamanın özel olarak İttifaka yönelik bir yasaklama olduğu kitle tarafından bilindiği için, mitinge katılan yüzlerce kişi polisin bu yasağına karşı direndi ve bu direniş sonrası polis geri adım atmak zorunda kaldı.

Blok olarak yürüyüşe geçen Enternasyonalist İttifak, alkışlar ve ıslıklarla büyük eylem kortejine dahil oldu. Oldukça renkli ve coşkulu geçen yürüyüşte binlerce kişi ırkçılığa geçit vermeyeceklerini sloganlarıyla haykırdı.