Anasayfa , Dünya , 500 Ezidi öldürüldü, 500 kadın kaçırıldı

500 Ezidi öldürüldü, 500 kadın kaçırıldı

ışidAHM-07-08-2014-  Irak Parlamentosu Kürdistan Yurtseverler Birliği’nden (KYB) Yezidi Milletvekili Feyyan Dahil, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında, “IŞİD, Musul’un Sincar ilçesinde, Ezidilerden 500 kişiyi öldürdü, 500 kadını da cariye olarak esir aldı. Kadınları Telafer’e yakın bölgelere götürdü” dedi.

Ezidilere karşı soykırım uyarısında bulunan Ezidi Milletvekili Feyyan Dahil, “Yezidilik dini IŞİD’in elinde yok ediliyor. IŞİD kontrol altına aldıktan sonra Sincar’dan 30 bin Ezidi aile zorla göç etti. Göç ettikleri bölgelerdeki kötü insani koşullar nedeniyle 70 çocuk ile yaşlı ve kadınlardan oluşan 100 kişi hayatını kaybetti” diye konuştu.

Ateş, güneş ve suyun kutsal sayıldığı bir inanç şekline mensup olan Ezidiler, daha çok Irak’ın Musul ve Duhok şehirlerinde yaşıyorlar. Irak’taki sayılarının 500 bin olduğu ifade ediliyor.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak’ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, Musul ve Tikrit gibi bazı kentlerde kontrolü ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil , bölgeden göç etmek zorunda kalmıştı.

IŞİD’in başını çektiği silahlı grupların, Yezidi Kürtlerin yaşadığı Sincar ilçesini ele geçirmesi nedeniyle de binlerce Ezidi, bölgeden kaçarak Duhok ve Erbil’e sığınmıştı.

Şengal Direniş Birlikleri’nden ilk eylem

IŞİD çetelerinin Şengal’i işgali ardından YPG güçleri Rabia sınır kapısından içeri girerek, 100 km kadar mesafeyi çatışarak ilerlemiş ve Şengal’e ulaşmıştı. YPG’liler önce onbinlerce kişinin katliam tehdidi altında mahsur kaldığı Şengal Dağı’nda denetim kurduktan sonra sivil halkın tehlikeden uzaklaştırılması için insani koridorlar açmaya başladı. Aynı gün Şengal Direniş Birlikleri kuruldu ve Kürt güçleri Şengal kentine girmeyi başardı.

Ezidi bölgesi Şengal’i işgal eden IŞİD çetelerine yönelik kent merkezinde Şengal Direniş Birlikleri bir eylem gerçekleştirdi. Eylemde en az 4 çete üyesi öldürüldü.

Şengal’in 3 Ağustos’ta işgal edilmesinden bir gün sonra kuruluşunu ilan eden Şengal Direniş Birlikleri, bu akşam saatlerinde Şengal şehir merkezinde bir eylem gerçekleştirdi. Bir IŞİD birliğine yönelik gerçekleştirilen eylemde 4 IŞİD üyesi öldürüldü. Eylem yapan birliğin kayıp vermeden çekildiği öğrenildi. Şengal Direniş Birlikleri’nin bu eylemi kent merkezinde IŞİD çetelerine karşı gerçekleştiren ilk eylem.

HPG Şengal’de

PKK Yürütme Komitesi Üyesi ve Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanı Murat Karayılan’ın önceki akşam PKK olarak Şengal’e müdahale edeceklerini açıklamasından sonra onlarca HPG ve YJA STAR gerillası Medya Savunma Alanları’ndan Şengal’e gitti.

Kaynak: ANF