Home , Avrupa , 135.Yıl ! Soluksuz Mücadele ve 1 Mayıs

135.Yıl ! Soluksuz Mücadele ve 1 Mayıs

KÖLN| 02.05.2020 | Dizgisiz sömürü, soluksuz mücadele,corana salgını ardına saklanılan yasaklar;işçi ve emekçilerin 1 Mayıs meydanlarına çıkmalarını engelleyemedi.

Bu 1 Mayıs öncesi Köln’de 1 Mayıs için yapılan başvurular önce red ardından mahkemelere taşınarak sınırlı izinlere dönüştü. Köln’ün belli merkezlerinde 4 ayrı eylem gerçekleşti. Köln ford işçilerini sendikasının arabalı eylem başvuru ise red edildi. Köln’ün merkezi eylemi ,ATİK,MLPD, ADHK ve Yaşanacak Dünya’nın oluşturduğu platform tarafından örgütlendi. 20 kişilik izinli olmasına rağmen,çevresine toplanan kitleyle 250 kişilik bir kitleye ulaşıldı.

Kurumların bayrak ,pankart ve dövizleriyle katıldığı 1 Mayıs ,kitlesi sınırlı fakat coşkusu geçmiş 1 Mayısları aratmadı.Katılımcı kurumlar sırayla günün anlamına yönelik almanca bildiriler okurken,ATİK adına yapılan konuşmada,birlikte mücadelenin, emperyalist sitemin süregen hâle gelen krizine karşı örgütlenmenin ,135 yıllık 1 Mayıs direniş ruhuyla kazanılacak özgür geleceğin çok da uzak olmadığına vurgulayarak,!Avrupada gelişen ırkçı,faşist göçmen karşıtı gelişmelere dikkat çekti.Halk cephesinin de destek verdiği 1 Mayıs, Grup Yorum üyelerinin Türkiye’de sürdürülen ölüm orucu eylemine sahip çıkma çağrısı yapıldı.Sürgündeki Grup Yorum ve MLPD müzik grubunun ortaklaşa söylediği,Grup Yorum marşları, kitle hep bir ağızdan dillendirdi. Son olarak söylenen enternasyonal marş ve sloganlarla 1 Mayıs etkinliği sonlandırıldı.

scroll to top