Home , Avrupa , TEV-ÇAND 6. AVRUPA KÜLTÜR-SANAT KONFERANSINI GERÇEKLEŞTİRİYOR

TEV-ÇAND 6. AVRUPA KÜLTÜR-SANAT KONFERANSINI GERÇEKLEŞTİRİYOR

Almanya‘nın Köln şehrinde bir araya gelen Kürdistanlı ve Türkiyeli devrimci-yurtsever sanatçılar Nav-Dem’e bağlı çalışmalarını yürüten Tev-Çand’ın 6. Avrupa Kültür-Sanat Konferansında bir araya geldi.

Açılış ve Saygı duruşuyla başlayan Konferans, Ortadoğu ve Kürdistan’da yaşanan Emperyalist ve İslamcı Katliamlara karşı onurla direniş sergileyen Kürdistanlı ve Enternasyonal Güçlerin son süreçte yarattıkları kazanımlar üzerinden yürütülen tartışmalarla başladı. Afrin ve Mimbiç’te ki son gelişmeler, Faşist AKP hükümetinin tutuklama, katliam ve askeri saldırıları ve Emperyalistlerin Ortadoğu’da ki katliamcı politikalarının tartışıldığı konferansta devrimci yurtsever sanatçılara bu süreçte ne gibi görevler düştüğü ve önümüzdeki sürecin buna uygun nasıl örgütlenmesi gerektiği konuşuldu.

Bir bütün olarak kültür-sanat çalışmaları ve önümüzdeki dönem çalışmalarının planlanacağı, 6. Tev-Çand Kültür-Sanat Konferansına bu yıl Umuda Haykırış’da katılımcı ve önümüzdeki dönem delegesi olarak davet edildi. Sinema, Müzik, Medya, Tiyatro ve Halkoyunları ve diğer dallarında sanatçıların bir araya geldiği ve iki gün sürecek olan Konferans aşağıda ki gündemler ışığında sürdürülen tartışmalarla devam ediyor.

 

1- Açılış, Saygı Duruşu ve Divan Seçimi
2- Dünyada ve Kürdistanda son Durum
3- Kültür ve Sanat üzerine Tartışmalar
4- Sanat Dallarında Komisyon Seçimi
5- Tev-Çand Faaliyet Raporu Sunumu
6- Genel Değerlendirme
7- Yeni Dönem Tev-Çand Meclis Seçimi
8- Kapanış