Home , Avrupa , Yunanistan'da İşçiler bakanın ofisini bastı

Yunanistan'da İşçiler bakanın ofisini bastı

yunanistan_isciYUNANISTAN |31-01-2013 |  Yunanistan’da bir bakanın çalışma ofisini basan protestocu işçileri polis cop ve göz yaşartıcı gaz kullanarak engelledi.
Atina’da kemer sıkma politikalarını protesto gösterisine katılan yaklaşık 30 kişilik bir grup, Çalışma Bakanı Yiannis Vroutsis’in ofisine girdi.
Yetkililer kapıların kırıldığını ve sandalyelerin fırlatıldığını iddia etti ancak eylemciler bunu reddetti.
Olay sırasında içeride olan bakanı koruyan polis, 33 kişiyi tutukladı. Dışarıdaki kalabalık ise cop ve göz yaşatrıcı gazla dağıtıldı.
Yunanistan Komünist Partisi’ne yakınlığıyla bilinen Mücadeleci İşçiler Cephesi PAME, eylemin amacının, Bakan Vroutsis’in sosyal güvenlik sistemiyle ilgili açıklamalarını protesto etmek olduğunu açıkladı.
Protestoculardan Markos Bassioukas, polisin şiddet uyguladığını öne sürerek, „Bu terörizm. İşçileri tutukluyorlar, öğrencileri dövüyorlar, işçileri dövüyorlar. Herkesi terörize ediyorlar“ dedi.
Yeni grevler kapıda
Hükümet sözcüsü Simos Kedikoglou ise protestoyu şu ifadelerle kınadı: „Şiddetin her türlüsü kınanmalı. Hükümet böyle olaylara müsamaha göstermeyecektir.“
Yunanistan’da taşıma ve elektrik işçileri sendikaları bugün için grev ilan etti.
Borç batağındaki Yunanistan’da ekonominin çarklarının dönmesi için Avro Bölgesi ülkeleri ve Uluslararası Para Fonu IMF kredi musluklarını açmıştı.
Ancak bunun karşılığında Yunanistan hükümetine harcamaların kısılmasını, vergi artışlarını, ücretlerin ve emeklilik haklarının kırpılmasını içeren tasarruf tedbirleri şart koşuldu.
İşsizlik ise yüzde 26 düzeyine çıktı.
Son yıllarda Atina’nın ve diğer Yunan şehirlerinin sokakları sık sık grevci işçilerin yürüyüşlerine sahne oluyor. BBC Turkısh