Home , Haberler , Şerafettin Elçi hayatını kaybetti

Şerafettin Elçi hayatını kaybetti

serafettin-elci-vefat-etti 340x180TÜRKiYE | 26 – 12 – 2012 | Bir süredir Ankara’da kanser tedavisi gören KADEP (Katılımcı Demokrasi Partisi) Genel başkanı ve Diyarbakır mağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi hayatını kaybetti.

Tedavi gören Elçi, dün akşam saatlerinde akciğer ve solunum yetmezliğine bağlı kalp durması nedeniyle, Ankara Medicana International Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Elçi’nin vefatının ardından BDP Milletvekilleri hastaneye gitti.

Selahattin Demirtaş, Şerafettin Elçi’nin ölümüyle ilgili yaptığı açıklamada: Yaşamının son günlerine kadar Kürt sorununun diyalog ve müzakere temelinde demokratik yollarla çözümü için büyük bir çaba sarfetmiştir. Sayın Elçi’nin, Kürt halkının ulusal birliği için ortaya koymuş olduğu siyasi irade ve bu noktada yürüttüğü mücadele, oynadığı birleştirici rol çok değerlidir, anlamlıdır, bu aynı zamanda kendisinin bıraktığı çok önemli bir mirastır. Herkesin bu mirasa güçlü bir biçimde sahip çıkması gerekir. Kendisi ne yazık ki barışı görememiştir. Ama onun özlemini duyduğu onurlu bir barış er ya da geç bu topraklarda yeşerecektir. Kendisine bunun sözünü veriyoruz. Onun eksikliği siyasi yaşamımızda her zaman hissedilecektir. Bıraktığı siyasi miras demokrasi ve özgürlük mücadelesine ışık tutacaktır.“ dedi.                 (özgür Gelecek)