Anasayfa , Avrupa , Yunanistan'da faşist örgütlenmeler güçleniyor!

Yunanistan'da faşist örgütlenmeler güçleniyor!

yunanistan_krizATINA | 04 – 02 – 2013 |Yunanistanın başkenti Atina’da “Chrysi Avgi” isimli faşist parti’nin çağrısıyla 10.000 kişi sokaklara çıktı. 1996 yılında Ege’de bulunan Türkiye ve Yunanistan sınırları arasında kalan Kardak adası için anlaşmazlıklar yaşanmıştı. Bu anlaşmazlıklar sonucunda ada’ya gözetleme uçuşu yapan bir Yunan savaş uçağı düşmüş ve Christodoulos Karathanasis, Panagiotis Vlahakos ve Ektoras Gialopsos isimli 3 yunan askeri hayatını kaybetmişti.
Faşist “Chrysi Avgi” partisi ise bu olayın planlı bir saldırı olduğunu öne sürerek 1997 yılından beri ölen üç asker için anma yürüyüşleri düzenliyor. Geçtiğimiz yıllarda neredeyse hiç kitle tabanı olmayan bu faşist örgütlenme bugün yapılan anketlere göre Yunanistan’nın 3. güçlü partisi. Pakistan, Afganistan ve Afrika gibi ülkelerden gelen göçmenlerin evlerine, dükkanlarına saldırılar düzenleyen “Chrysi Avgi” partisi saldırılarını silahlı yapıyor. Yunanistan polisi ise bu saldırıların politik bir arka planını olmadığını öne sürüyor.
Cumartesi günü yapılan yürüyüşten sonra sol grupların bürolarına saldırı düzenleyen faşistlerden biri saldırılar da yaralanırken, yaralı faşist’in askeri hastaneye sevk edilmesi kafa karıştırıcı. Bilinen bir gerçek ise, polislerin neredeyse %60’lık bir kesiminin bu faşist partiye oy verdiği. Ozgur Gelecek