Home , Haberler , Yıkılan Şehirleri ve Yaşam Kadın DayanışmamızlYeniden Kuracağız, Hiçbir Yere Gitmiyoruz.

Yıkılan Şehirleri ve Yaşam Kadın DayanışmamızlYeniden Kuracağız, Hiçbir Yere Gitmiyoruz.

HABERMERKEZİ|01.03.2023| 6 Şubat günü Maraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde 2 deprem gerçekleşti. İlk günden itibaren devletin her kurumları deprem bölgelerinde insanları ölüme, soğuğa, açlığa terk etti. Kendi ihmalkarlığının üzerini örtmek için bu yaşadıklarımızı kadere indirgeyen ve devlete yönelen öfkeyi,ırkçılıkla göçmenlere yönelten bu tutum kabul edilemez.
Bizler sizleri gezi direnişinde yalan üreten medyalarınızdan, tiyatro oyunu sergileyen mahkemelerinizden biliyoruz. Yine bizler sizleri kadın katillerini, çocuk istismarcılarını, tacizci akademisyenleri, şiddetin her türünü aklayan erkek adaletinizden tanıyoruz. Sizin rant uğruna yaptığınız binalar binlerce insanın mezarı oldu. Biz kadınlar ise bu yıkıntıların arasında mücadelemizle, dayanışmamızla, isyanımızla yaşamı yeniden kuracağız.
Sizler bizleri mahkeme salonlarını terk etmeyişimizden, Boğaziçi’nde baş eğdiremediğiniz üniversiteli kadınlardan, Kirazlıyayla’da havaya suya toprağa dokundurtmayan kadınlardan, polis şiddetine rağmen Onur Yürüyüşü’nden vazgeçmeyen LGBTİ+’lardan, 25 Kasımlarda-8 Martlarda-1 Mayıslarda geceleri sokakları meydanları terk etmeyen kadınlardan iyi tanırsınız.
İşte yine biz bu şehirleri birbirimizden aldığımız isyanımız, öfkemiz, cüretimiz ve neşemizle kurmak için buradayız. İlk günden beri devletin üstlenmediği sorumluluğu il il,mahalle mahalle,üniversite üniversite ören biz feministler, sosyalistler, yurtseverler varız. Ne birbirimizden ne örgütlü mücadelemizden vazgeçeriz.
Şimdi bu şehirlere ve bizlere olan sorumluluğunuzu yerine getirmeniz için acil taleplerimizi bildiriyoruz.
1. Depremin 24. Günü olmasına rağmen şehirde hala elektrik ve su olmadığı için temel ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Bu yüzden ivedi bir şekilde şehre elektrik ve su verilmelidir.
2. Tuvalet ve banyoların depremin ilk gününden beri olmaması özellikle biz kadınların ve çocukların sağlığını tehlikeye atmaktadır. Acilen salgınların ve genital hastalıkların çoğalmaması için şehrin dört bir yanında güvenli ve temiz tuvalet, banyolar kurulmalıdır. Halkın erişebileceği hastaneler açılmalıdır.
3. Bu süreçte en temel ihtiyaçlarımızdan olan hijyen kitleri yaygın ve sürekli sağlanmalıdır.
4. Yıkımların sürmesine rağmen hala çadıra ulaşamayan binlerce insan var. Halkın çadır ihtiyacı acilen karşılanmalıdır. Tüm ilçelerde, köylerde, mahallelerde güvenli prefabrik evler, barınaklar kurulmalıdır. Sosyal-kültürel-politik dokusunu bozmadan bizlerin özneliği ile yaşam alanlarımız yeniden kurulmalıdır.
5. Bir gecede tek adamın kararıyla kaldırılan İstanbul Sözleşmesi başta deprem bölgeleri olmak üzere tüm ülkede uygulansın. Kadınların yaşadıkları yerlerde erkek şiddetine karşı kolayca ulaşabileceği merkezler kurulmalıdır.
6. Yaşanan depremle birlikte eğitimin fiili olarak durdurulması en çok kadınları ve çocukları etkiledi. Şehirlerde acilen eğitim birimleri kurulmalıdır.
7. Akıbeti belli olmayan ve verilmeyen çocukların isimleri ve yerleri derhal açıklanmalıdır. Bu süreçte tarikatlara ve yurtlara teslim edilen çocuklar acilen halkın şeffaflıkla erişebileceği güvenli yerlere yerleştirilmelidir.
8. Cinsiyetçi iş bölümü ile kadınlara yüklenen bakım emeği yükü depremle beraber daha da artmış durumdayken acilen kolektif mutfak, kolektif çamaşırhaneler kurulmalıdır. Kreş ve yaşlı bakım evleri ivedilikle inşa edilmelidir.

9. Depremin ve kötü yaşam koşullarının yaratabileceği travma sebebi ile kadınlara her çadır yada konteynır şehirde bir psikososyal destek çadırı/konteynırı mutlaka tahsis edilmelidir.
10. Bu depremi katliama dönüştüren sermaye egemenliği ve onun bugünkü temsilcisi AKP-MHP iktidarı acilen istifa etmeli ve tüm kurumlar yargılanmalıdır.

28 şubat salı günü sabah saatlerinde kolluk kuvvetleriyle gelen vali yardımcısı ve afad sevgi parkına girerek burada yaşayanların acilen bu alanı boşaltmasını hatta gerekirse zorla buradan bizleri çıkaracaklarını söyledi. Ne arama kurtarma çalışmalarında ne buradaki yaşam koşullarının oluşturulması ya da sürdürülmesinde kılını bile kıpırdatmayanlar bizleri şiddetle buradan çıkaracaklarını söylüyorlar. Hiçbiriniz burada yokken buradaki halk, örgütler dayanışarak buradaki hayatı kurdu. Burada olmaktan daha güvenli bir alan kurana kadar vazgeçmiyoruz.

Antakya’dan Hatay Afet Kadınlar Birlikte Güçlü olarak tekrar sesleniyoruz,

YAŞASIN KADIN DAYANIŞMAMIZ, YAŞASIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELEMİZ!