Home , EMEĞİN GÜNDEMİ , Fransa’da öğrenciler iş reformunu protesto etmek için yine sokakta

Fransa’da öğrenciler iş reformunu protesto etmek için yine sokakta

Fransa’da çıkarılması planlanan iş reformuna karşı öğrenciler yine sokaktaydı. Ülkenin bir çok kentinde sokağa çıkan öğrencilere polis Paris’te saldırdı, en az üç kişiyi gözaltına aldı.

Öğrenciler Hollande’nin iş reformunu protesto etmek için 17 Mart’ta Paris’te ve birçok başka şehirde sokağa çıktılar. Polis öğrencilere biber gazı ile saldırdı ve en az üç kişiyi gözaltına aldı. Öğrenciler polis saldırısına havai fişeklerle karşılık verdi.

Le Parisien’nin haberine göre Paris’te  Place de la République önünde toplanan öğrenciler Place d’Italie yönünde yürüyüşe geçtiler.

fransa-is-reformu-protesto

Paris’teki iş reformuna karşı gerçekleştirilen öğrenci protestolarından bir kare,

Le Figaro gazetesine konuşan 17 yaşındaki bir öğrenci eylemlerinin amacını “gençliği küçümseyen hükümete karşı direnmek” olarak özetledi. Başka bir öğrenci ise L’obs gazetesine “devamlı işverenlerin taleplerine boyun eğmemiz beklenemez” diye konuştu.

Eylemler Facebook üzerinde “Loi travail : non, merci” (İş Reformu: Hayır, teşekkürler) isimli bir grup tarafından örgütleniyor. Paris’ten başlayan eylemler, ülkenin dört bir yanına sıçrarken Clermont Ferrand, Tours, Chalons ,Poitiers ve Marsilya’daki protestolarda çekilmiş fotoğraflar sosyal medyada dolaşmaya başladı. Rennes şehrinde ise öğrenciler tren istasyonunu kapattılar.