Home , Haberler , Cizre’de 60 insan faşist AKP devleti tarafından katledildi

Cizre’de 60 insan faşist AKP devleti tarafından katledildi

HDP6_ayda_460_kişi_katledildiAmed Demokratik Halk İnisiyatifi, Cizre ve Kürdistan’ın diğer kentlerinde devam eden devlet terörüne karşı direniş çağrısında bulundu.

Cizre’deki vahşeti hatırlatan Halk İnisiyatifi, Amed halkına direniş ve eylem çağrısında bulundu.

Amed Halk İnisiyatifi: Bugünden itibaren Amed’in her tarafı Serhıldan alanına dönüşmelidir. Her yerde barikatlar kurulmalıdır. Düşmanın sokaklarımızda rahat dolaşmasına izin verilmemelidir.

Yazılı açıklama yapan Amed Halk İnisiyatifi, Türk devletinin Kürdistan’daki terörüne karşı Kürt halkının destansı direniş sergilediğine vurgu yaptı. Açıklamada, ‘’Halkımız özyönetim direnişlerinin sürdüğü Cizre’de,  Silopi’de, Nusaybin’de, Sur’da, Hezex’de ve Gever’de tarih yazmaktadır. Paris komününde, Vietnam’da halk ve devrimciler nasıl direnip kazandılarsa, bugünde, Kürdistanlı devrimciler direnip kazanacaklar’’ denildi.

BUGÜN DİRENMEZSEK YARIN DAHA ÇOK KATLEDİLECEĞİZ

Cizre’deki katliamı hatırlatan Halk İnisiyatif, Cizre’de iki aydır halka karşı tanklar, toplar ve on binlerce özel harekat çetesi ile saldırı yapıldığına dikkat çekti. İnisiyatif açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

Cizre’de 15 gündür yaralı olarak bir bodrumda bekletilen insanlarımız herkesin gözü önünde katledilmiştir. Dün gece Cizre’de 60 insanımız faşist AKP devleti tarafından katledilmiştir. Bu katliamı ne zamana kadar izleyeceğiz? Bugün Cizre’de katliam yapılıyor. İzleyici durumunda kalırsak yarın Amed’de, Van’da, Batman’da ve Kürdistan’ın her yerinde yapılacak olan katliamlara da zemin sunmuş oluruz.  Bu zulme karşı gün direnme günüdür. Bugün direnmezsek yarın daha çok katledileceğiz. Kimin elinden ne geliyorsa bugün yapmalıdır. Gün omuz omuza direnme günüdür.  Barikatlarda faşizme karşı direnme günüdür.’’

AMED’İN HER YANI EYLEM YERİNE DÖNÜŞMELİDİR

Açıklamasının devamında Amed halkına çağrıda bulunan İnisiyatif yapılacak eylemlere ilişkin şu noktalara dikkat çekti:

‘’Amed halkı tarihine yakışır biçimde bugün Serhildana kalkarak bütün Kürdistan’a öncülük yapmalıdır. Bugünden itibaren Amed’in her yeri serhildan alanına dönüşmelidir. Yarından itibaren Amed’de 3 gün boyunca yaşam durmalıdır. Hiç kimse Cizre’de katliam varken yaşamına normal devam etmemelidir.  Esnaf kepenk açmamalı, şoförler kontak açmamalı, işçiler işe gitmemelidir. Amed’in her yanı eylem yerine dönmelidir. Bu katliamı durdurana kadar süresiz serhildana kalkmalıdır.  Faşist düşman güçleri hiçbir şekilde sokaklarımıza girmemeli, rahat rahat dolaşmamalıdır.

Amed’in her sokağında, her mahallesinde barikatlar kurulmalı her yerde direniş ateşleri yakılmalıdır. Kim elinden ne geliyorsa onu yapmalıdır. Herkes kapısının önüne çıkmalı ve evini, sokağını, mahallesini savunmalıdır. Bütün yollar barikatlarla kapatılmalıdır. Direnmek dışında yaşamamızın yolu kalmamıştır. Taş atabilen taşla, sopa kullanabilen sopayla, silah kullanabilen silahla direnişe katılmalıdır. Gün faşist polis güçlerine Amed’i dar etme günüdür. Gün serhildan ruhuyla gençlik ve kadın öncülüğünde meydanlara inme günüdür.  Faşizm kaybedecek özgürlük kazanacaktır.’’

HDP;6 ayda 460 kişi katledildi

HDP Enformasyon Masası’nın verdiği bilgilere göre, sadece Cizre, Sur ve Silopi’de son 6 ay içerisinde 180 kişi yaşamını yitirdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), T.Kürdistan kentlerindeki kuşatma ve savaş konseptinde yaşanan yaşam hakkı ihlallerini bir araya getirerek, kamuoyu ile paylaştı. HDP Enformasyon Masası tarafından yapılan bilgilendirmede, bugüne kadar 7 kentin 20 ilçesinde onlarca mahalleyi kapsayacak şekilde 56 kez ilan edilen sokağa çıkma yasakları toplamda 364 günü bulduğu ve sokağa çıkma yasağı adı altında sürdürülen kuşatmaların halen Cizre, Silopi ve Sur olmak üzere 3 ilçede devam ettiği kaydedildi. Bilgilendirme metninde AKP’nin tırmandırdığı savaş konsepti sürecinde 84’ü çocuk, 79’u kadın olmak üzere 460 sivilin yaşamını yitirdiği kaydedildi.

Cizre’de 112 kişi katledildi

Yasak ve saldırıların halen sürdüğü Cizre’de toplamda 5 kez sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, 14 Aralık 2015’te ilan edilen yasağın 56 gündür devam ettiği ve bu süre içerisinde 78 kişinin yaşamını yitirdiği bilgisinin yer aldığı açıklamada, Temmuz 2015’ten bu yana 112 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi. Açıklamada, toplamda 2 kez sokağa çıkma yasağı ilan edilen Silopi’de ise son yasağın 14 Aralık’ta ilan edildiği ve yasak boyunca da 28 kişinin yaşamın yitirdiği belirtilerek, Temmuz 2015’ten bu yana Silopi’de bugüne kadar 42 kişinin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Sur’da 67 günde 26 kişi katledildi

Açıklamada, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bugüne kadar 6 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildiği, son yasağın 02 Aralık 2015’te ilan edilmesiyle birlikte 69 gündür devam eden abluka ve saldırılarda 21 kişinin, Temmuz 2015’ten bu yana ise 26 kişi hayatını kaybettiği bilgisi yer aldı. Enformasyon Masası’nın verdiği bu bilgilerde sadece Sur, Cizre ve Silopi’de Temmuz 2015’ten bu yana en az 180 sivil yaşamını yitirdi.

210 kişi ablukada öldürüldü

Bugüne kadar sadece uygulanan ablukalarda 210 kişinin yaşamını yitirdiği bilgisine yer verilen açıklamada, “Suruç katliamında 33, Zergele katliamında 8, Ankara katliamında 100 can olmak üzere 141 kişi yaşamını yitirdi. 100 kişi protesto gösterilerinde, asker ve polis infazlarında yaşamını yitirdi. Savaş konsepti, 84’ü çocuk, 79’u kadın olmak üzere toplamda 460 sivilin yaşamını yitirmesine neden oldu” denildi.

Kaynak: ANF

scroll to top