Home , Avrupa , Yeni Kadın : „Jin Jiyan Azadi“

Yeni Kadın : „Jin Jiyan Azadi“

Daha fazla Saray’ları, Helin’leri omuzbaşlarımızdan yitirmemek için

Tek bir kişi daha eksilmemek için

Onurlu, insanca bir yaşam adına, Nuriye’nin yaşamına sahip çıkabilmek için

Öncelimizdeki mücadeleci kadınların kazanımlarını daha büyütebilmek için

Gelecek kuşaklardaki kadınlara daha iyi bir dünya bırakabilmek için

25 Kasım Mücadele Ve Dayanışma Günü vesilesiyle, Avrupa`da faaliyet yürüten ATİK bileşeni Yeni Kadın`ın Duisburg, Frankfurt, Nürnberg, Köln, Mannheim, Hamburg, Stuttgart, Villingen, Ulm, Linz, Viyana, Zürih ve Mulhouse`daki aktivistlerinin dahil olduğu eylem ve etkinliklerden.

Duisburg

„Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma Ve Mücadele Günü`nde“ Hamborn‘ da bir eylem gerçekleştirildi.

Saat 11:00 de bir araya gelen kadın kurumları platform adına, 25 Kasım’ın anlamı ve önemine ilişkin konuşma yapmasının ardından mitingi başlattılar.

Yeni Kadın, ADHK, MLPD, Courage, SKB, Zora ve montags Demo Duisburg temsilcileri de tek tek konuşmalarını yaptılar. Konuşmaların ardından halaya duran kadınlar, daha sonra düşüncelerini belirtmek için açık mikrofona davet edildi.

Saat 13:00 ‚de yürüyüşe geçen kadınlar yol boyunca sık sık „Frau, Leben, Freiheit, Jin Jiyan, Azadi, Frauen die kämpfen sind Frauen die leben lasst uns das System aus den Angeln heben, Höch die İnternationale Solidarität“ sloganlarını hep bir ağızdan haykırdı

Eylemde ayrıca Türkiye’de dünden bugüne kadınların durumu konulu küçük bir sergi açıldı. Halay ve dansların ardından eylem saat 14:00’de sonlandırıldı.

Frankfurt

Yeni Kadın’ın da içinde yer aldığı Frankfurt Kadın Platformu’nun yürüyüş öncesi açtığı bilgilendirme standında, Banu Büyükavcı`nın da içinde olduğu,129a/b yasasından zindanlarda hukuksuzca tutulan politik tutsaklara dair açıklamalar yapılırken, katledilen kadınların failinin bu sistemin kapitalist-emperyalist cinsiyetçi, erkek egemen karakterinden beslendiğine de vurgu yapıldı.

Almanya’da kadınların bedel ödeyerek elde ettikleri kürtaj hakkına dair son süreçlerde özellikle jinekologlar üzerinde estirilen devlet terörüne de vurgu yapılan açıklamalarda, mahkeme üzerinden, yalan ve çarpıtmalarla doktorlara göz dağı verilerek, „Bedenim benimdir diyen kadınlara da kürtaj haklarını ellerinden alma yolunda göz dağı da verilmek istenmektedir“ denilen açıklamalarda, Jinekolog Kristina Hanel’le dayanışma içinde olduklarını da deklare eden kadınlar, saat:13.00’te Frankfurt Tren Garı karşısında başlayacak kadın yürüyüşüne de katılım çağrısı yaptılar.

Frankfurt’un işlek merkezlerinden Zeil’de yapılan miting ve bilgilendirme çadırının ardından gerçekleştirilen yürüyüş rengarenk görüntüleri,sloganları,marşlarıyla inadına ve ölümlere, kadın kırımlarına ve şiddetine karşı „Jin, Jiyan, Azadı“ sloganında tek yürek oldu.

Nürnberg

Her yıl 8 Mart Platformunun düzenlediği Kadına yönelik şidete karşı uluslararası dayanışma ve mücadele günü etkinliklerini bu yıl Terre de Femme gibi bir kaç yeni kadın örgütünün katılımı ile gerçekleşti.

Kurumlar ve ortak platform adına okunan bildirilerin ardından kadınlar hep birlikte çekilen halaylar ve sloganlarla eylemi sonlandırdı.

Köln

Dom Meydanı önünde „Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma Ve Mücadele Günü“ ile ilgili miting ve yürüyüş gerçekleştirildi.

Eylem Yeni Kadın, Kürt Kadın hareketi, Lila ve Kämpferisches Frauenbündnis tarafından düzenlendi. Miting`de kadınlar türküler eşliğinde halaylar çekerken kadın erbane grubu da eyleme renk kattı. Eylem kadın örgütleri adına yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

Mannheim

Kadınlar kötü hava koşullarına rağmen sokaklardaydı.

25 Kasım „Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü“ vesilesiyle Mannheim’da kadınlar sokaklardaydı. Yeni Kadın Mannheim, SKB Mannheim, Ronahi Beriwan Kadın Meclisi Ludwigshafen, Courage Mannheim ve MLPD Mannheim’ın örgütlediği eylem, 80 kadının katılımıyla başarıyla gerçekleşti.

Saat 14.00`de Mannheim Abendakademie’nin önünde mitinge dört dilde ve eylem birliği adına yapılan bir selamlama ile başlandı.

Eylem birliği adına okunan ve 25 Kasım’ın önemini anlatan bir yazı ile devam eden miting, daha sonra katılan kitlenin coşkulu halayları ile devam etti. Saat 15.00′ de yürüyüşe geçen kadınlar, sloganlar eşliğinde Alte Feuerwache’ye kadar yürüdüler. Alte Feuerwache’de Güzel Ana, Hatun Tuğluk, Frankfurt’ta katledilen Saray Güven ve İstanbul’da katledilen lise öğrencisi Helin Palandöken şahsında bir dakikalık saygı duruşuna geçildi. Saygı duruşunun ardından kurumlar kendi konuşmalarını yapıp çekilen halaylarla eylem sona erdi.

Hamburg

„Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma Ve Mücadele Günü“ Hamburg’ta da yapılan bir yürüyüşle kadın örgütleri ile ortaklaştırıldı. Hamburg da Yeni Kadın aktivistlerinin de katıldığı yürüyüş okunan açılamaların ardından sloganlarla sonlandırıdlı.

Stuttgart

Bileşenleri arasında Yeni Kadın, SKB, AAKB, Ceni, Courage, MLPD, ADKH’nın olduğu Stuttgart Kadın Platformu, Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma Ve Mücadele Günü`nde düzenlenen miting, bilgilendirme standı ve yürüyüşle „Şiddete Hayır“ dedi.

Kötü hava şartlarına rağmen bir araya gelen kadınlar, son süreçlerde artan kadın katliamlarına dikkat çeken konuşmalar yaparak, kadın dayanışmasının ve birlikte mücadelenin önemine vurgu yaptı. Tohum Kültür Merkezi korosuna kadın erbane grubu da eşlik ederek etkinlikte yerini aldı.

Villingen

„Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma Ve Mücadele Günü vesilesiyle, Yeni Kadın, Courage, Kürt Kadınları ve ADKH olarak oluşturulan eylem platformu olarak birkaç hafta önce başlatılan çalışmalardan sonra 25 Kasım günü şehir merkezinde biraraya geldi.

Etkinlikte görsel olarak pankart ve dövizlerin yanısıra özellikle erkek şiddetiyle katledilen kadınların resimlerinin asılı olduğu noel ağacı kitlelerin dikkatini çekti.

Yaklaşık iki saat süren etkinliğin ardından çekilen halaylarla eylem sonlandırıldı.

Ulm

Tüm dünyada olduğu gibi Ulm’da kadınlar alanlara çıktı. Ulm’lu örgütlenmelerden Halkların Demokratik Kongresi – Avrupa (HDK-A) Ulm Kadın Meclisi Girişimi, Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Kadın Meclisi, Marksist Leninist Parti Almanya (MLPD), Avrupa Demokratik Kadın Hareketi (ADKH) ve  Yeni Kadın tarafından oluşturulan Kadın Platformu Ulm tarafından düzenlenen etkinlik, kötü hava koşullarına rağmen, şehir merkezinde coşkuyla gerçekleştirildi. Etkinliğe Partizan Ulm taraftarları da destek verdi.

Etkinilikte açılan pankart ve dövizlerde kadına yönelik şiddet ve erkek egemen anlayış protesto edildi. Ağırlıklı Almanca yapılan konuşmalarda, Avrupa’da ve Türkiye’deki kadınların durumuna değinilirken, özellikle Avrupa’daki Türkiyeli kadınları ayrıca göçmen ve azınlık olmaktan dolayı daha ağır koşullarda yaşamak zorunda bırakıldığı anlatıldı. Tüm dünyada olduğu gibi Almanya’da artan kadın cinayetleri de konuşmalarda geniş yer aldı. Ayrıca, Türkiye’de tutuklu bulunan gazeteci Ulm’lu Meşale Tolu’nun da evi basıldığında, çocuğunun gözü önünde polis tarafından fiziksel şiddete uğradığı da ayrıca belirtildi.

Etkinlikte konuşmaların yanısıra mücadele türkü, şarkı ve marşları da çalındı. Kadınlar, başta Kadıköy ve Taksim olmak üzere, Türkiye’de ve tüm dünyada meydana çıkan kadınlara selam göndererek etkinliği sonlandırdı.

Linz

„Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma Ve Mücadele Günü” vesilesi ile Linz’deki demokratik kurumlarla birlikte Yeni Kadın aktivistlerinin de dahil olduğu bir miting düzenlendi. Miting`de 25 Kasım gününün anlamı ve tarihçesi anlatıldı. Konuşmaların yanısıra Almanca ve Türkçe bildiriler dağıtıldı. Devrim ve demokrasi mücadelesinde yitirilenlerin anısına yapılan saygı duruşuyla miting bitirildi.

Viyana

„Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma Ve Mücadele Günü “ vesilesi ile viyana da bir miting düzenlendi. Viyana Yeni Kadın komitesinin de dahil olduğu eylemde 25 Kasım ile ilgili hazırlanan almanca bildiriler dağıtıldı. Miting bitmek üzereyken faşistler tarafından saldırı ve provakasyon gerçekleşti. Sakine Cansız, Fidan Şaylemez ve Fidan Doğan`ın resimlerinin olduğu pankarta karşı bunlar terörist diyerek saldırıya yöneldiler. Polis uzaklaştırmasına rağmen bekleyen faşist güruh eylem sonunda kitlenin arkasından gelerek tacizlerine devam etti.

Zürih

Türkiyeli ve Türkiye Kürdistanlı kadın örgütlerinden SKB, ADHK, Beritan Kürt Kadın Hareketi, Özgür Emekçi Kadınlar Platformu, HDK/İ Kadın Meclisleri ve Yeni Kadın`ın örgütlediği eylem Pollyterassa`da başladı. Kadınlar eylemin toplanma esnasında yağmura ve soğuğa rağmen çekilen halayların ardından „Jin jiyan azadi“ sloganları ile yürüyüşe geçti. Yol güzergahına polisin sık sık müdahalelerine ve provakasyonlarına rağmen kadınlar inisiyatifli davranarak farklı yollardan giderek coşkulu eylemi devam ettirdi. Zürih sokaklarında açıklamaları, dağıttıkları bildirileri ve kadınların coşkusu ile „Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma Ve Mücadele Günü“ eylemini Helvetiaplatzda sonlandırdı

Alana varan kadınlar soğuk ve yağmurlu havaya rağmen uzun süre halaylar çekti.

Eylem başlamadan hemen önce İsviçre polisinin geçtiğimiz yıl 8 Mart eyleminde kadınları saatlerce abluka altında tutarak 8 Mart`ı suçlu etmeye çalışma girişimine karşı kurulan kadın platformu da „8 März  Kriminalisieren nicht mit uns“ pankart açarak kısa bir açıklama yaptı.

Mulhouse

ADKH ve Yeni Kadın komitesinin ortak örgütlediği „Uluslararası Kadına Yönelik Şiddete Karşı Dayanışma Ve Mücadele Günü“ vesilesiyle bir panel gerçekleşti. Saat 15.00`te başlayan panel verimli tartışmalarla bitirildi.

scroll to top