Home , Haberler , (video)Elif Kaya’nın tacize uğradığı belgelendi

(video)Elif Kaya’nın tacize uğradığı belgelendi

cezaevi_ciplak_aramaİZMİR | 30 – 08 – 2013 |Gezi İsyanı sürecinde İzmir’de tutuklanarak Şakran Kadın Hapishanesine konulan Yeni Demokrat Kadın faaliyetçisi Elif Kaya’nın hapishane girişinde uğradığı taciz belgelendi. Vatan Gazetesinden Çınar Özer’in haberinde dakika dakika yaşananlar aktarılıyor:

İzmir’in Aliağa ilçesine bağlı Yeni Şakran beldesindeki cezaevinde Barış ve Demokrasi Partisi’ne (BDP) yakın kadın tutuklu ve mahkumların cezaevine girişte çırıl çıplak soyularak arandığı iddiaları daha önce gündeme gelmişti.

Gezi eylemlerine katıldığı için Şakran Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan 9 Eylül Üniversitesi öğrencisi 22 yaşındaki Elif Kaya’nın cezaevine girişi sırasında çıplak aramaya zorlandığı ve bu sırada darp ve tacize maruz kaldığı görüntülerine ulaşıldı.


DAKİKA DAKİKA ARAMA GÖRÜNTÜLERİ

Vatan’dan Çınar Özer’in haberine göre; tutuklu kabul girişinde bulunan güvenlik kamerasının kayıtlarına göre arama odasında bekletilen Elif Kaya;

04:21’de mahkum kabul kayıt odasına alınıyor. Bu sırada odaya gardiyanlar girip çıkıyor.

04:34’te cezaevinin 2. Müdürü odaya giriyor.

04:42’de odadan önce müdür çıkıyor. Arkasından ellerini arkadan bir gardiyanın tuttuğu Elif Kaya, beraberinde 7 gardiyanla odadan çıkıyor. Bu sırada Kaya ile müdürün tartıştığı görülüyor.

04:43’te 3 gardiyan Kaya ile arama odasındayken dışarıda müdür ile 4 gardiyan bekliyor.

04:43’te bir gardiyan daha içer girerken, 7 saniye sonra diğer 3 gardiyan da arama odasına giriyor. Müdür bir ara içeriye bakıyor, daha sonra kapıyı kapattıp dışarıda beklemeye başlıyor.

04:43’te bir gardiyan daha arama odasına giriyor.

04:45’te odadan çıkan gardiyan, müdüre, arama sırasında Kaya’nın üzerinden çıkan bir kağıt veriyor.

04:45’te odadan iki gardiyan çıkıyor. Gardiyanların biri yorulduğunu ve terlediğini belirten el işaretleri yapıyor. Ardından 4 gardiyan daha dışarıya çıkıyor ve odanın önünde müdür ile birlikte 8 gardiyan beklemeye başlıyor. Daha sonra bir tanesi içeriye girerek elinde sopaya benzeyen aletlerle dışarı çıkıyor. 7 gardiyan ve müdür odanın önünde bekliyor.

04:46’da Kaya arama odasından bir gardiyanla çıkıyor.

Odaya girerken hırkasının önü açık olan Kaya’nın odadan çıkarkenki görüntülerinde hırkasının önü ilikli, yüzü yere bakar görünüyor. Avukatların belirttiğine göre elindekiler iç çamaşırı.

İÇ ÇAMAŞIRI ELİNDE

Müdür, gardiyanlar tarafından kendisine verilen kağıdı Kaya’ya geri veriyor. Bu sırada kayıt odasından bir gardiyan Kaya’nın eşyalarının olduğu poşeti getiriyor. Kaya, gardiyanın elindeki poşete uzanarak iç çamaşırını poşete koyuyor. Daha sonra Kaya x-ray cihazından geçirilerek koğuşların olduğu yere alınıyor.

JET HIZIYLA CEZA VERİLDİ

Cezaevi yönetimi tarafından 23 Haziran’da tutulan tutanakta aramanın nasıl yapıldığından söz edilmeden, “Kaya’nın üst araması yaptırmak istemediği, bunun insanlık dışı bir uygulama olduğunu belirttiği ve tüm ikna çabalarına rağmen üst aramasını kabul etmediği ve buna direndiği” belirtilip, “Daha sonra üst araması yapılarak kuruma girişi sağlandı” denildi. Tutanaktan 2 gün sonra disiplin soruşturması açıldı ve Kaya’ya “1 ay süreyle ziyaretçi kabulünden yoksun bırakma” cezası verildi.

(Kaynak: yenidemokratkadin.net)