Home , Haberler , Van’da Çocuk İstismarına Karşı Basın Açıklaması

Van’da Çocuk İstismarına Karşı Basın Açıklaması

HABER MERKEZİ|18.01.2022| Van’da Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Van Şubesi Çocuk Komisyonu çağrısıyla son dönemde artan çocuk istismarlarını protesto etmek amacıyla bir basın açıklaması düzenlendi. Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Van Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) de eyleme destek verdi.

Açıklamayı okuyan KESK  Çocuk Hakları Komisyonu Eş Sözcüsü Azize Kılıç Türkiye’nin  her ne kadar çocuk haklarına dair uluslararası antlaşmaları imzalayan taraf devletler arasında olsa da AKP iktidarının antlaşma yükümlülüklerini ve gerekli tedbirleri uygulamadığını söyledi.  Son yıllarda tırmanışa geçen istismarların pandemi sürecinde daha da arttığına değinen Kılıç, “Çocuğa karşı cinsel şiddet ve suiistimaller, çocuk yaşta evlilikler, internet üzerinden işlenen suçlar, ülkemiz açısından karanlık bir tablo çizmektedir. Kadına yönelik sistematik saldırılarla birlikte son süreçte çocuk istismarlarının da artması bölgeye yönelik özel savaş ve toplum kırım politikalarının genişletildiğini göstermektedir” dedi.

Açıklamada; “Geçtiğimiz yakın süreçte Van’ın Başkale ilçesinde Yavuz K., 6 yaşındaki bir çocuğa istismar girişiminde bulunmasına rağmen serbest bırakılmıştır. Yine Van’ın Gürpınar ilçesinde Faik Dural, 16 yaşındaki, Çatak ilçesinde ise Riski Okan 10 yaşındaki bir çocuğu istismar etmişlerdir. Son dönemlerde özellikle bölge kentlerimizde yaşanan ve faillerinin asker, polis veya korucuların olduğu taciz, tecavüz ve cinsel saldırı eylemlerine bir yenisi daha eklenmiştir. Çatak ilçesinde görev yapan bir korucu tarafından çocuğa yönelik cinsel istismar suçu işlenmiştir.  Söz konusu olay 3-4 ay önce yaşanmış olmasına rağmen mağdur çocuğun ailesi,  fiili işleyen ve cezasızlık zırhına sahip failler tarafından tehdit edilmiş ve şikayetçi olmalarına engel olunmuştur. Aile Van ilinden taşındıktan sonra şikayetçi olabilmiştir.

Her geçen gün çocuğa ve kadına yönelik yeni cinsel, fiziksel ve ruhsal saldırıların olmasına zemin hazırlanmaktadır. Oysa bizler bir kere daha hatırlatmakta fayda görüyoruz; çocuklara yönelik cinsel istismarın affı olmaz. Kadına ve çocuğa yönelik şiddet politiktir ve biz bunların faillerini tanıyoruz. İstanbul Sözleşmesi’ni bir gecede fesheden iktidar, kadını ve çocuğu korumakta sınıfta kalmıştır. Sözleşme uygulanmadığı için kadına ve çocuğa yönelik şiddet her geçen gün daha da artmıştır

Çocukları şiddet, ihmal ve istismara karşı koruyan uluslararası tüm sözleşmelerin etkin bir biçimde uygulanması için mücadele edeceğiz.  Çocukları bu kirli anlayışa asla terk etmeyeceğiz. Bizler, şimdi ve bundan sonraki süreçte çocuğa karşı işlenecek her türlü ihmal, istismar suçuna ve hak ihlaline  karşı tüm demokratik ve hukuki süreçlerin işletilmesi noktasında müdahil ve takipçi olacağımızı kamuoyuna duyururuz. ” ifadelerine yer verildi.

scroll to top