Anasayfa , Bildiriler , Van halkının, halklarımızın iradesini gasp ettirmeyelim!

Van halkının, halklarımızın iradesini gasp ettirmeyelim!

Türkiye’de 31 Mart 2024 günü gerçekleşen yerel seçimlerde faşist AKP-MHP iktidarı büyük bir yenilgi aldı. Ülke genelinde pek çok belediyeyi muhalefetin adaylarına kaybederken, özellikle Kürdistan’da kayyum atadığı belediyeleri ve daha fazlasını DEM Parti kazandı. Şırnak ve Bitlis başta olmak üzere DEM Partinin kazanabileceği bütün seçim merkezlerine hukuksuzca binlerce polis-asker kaydederek seçim sonuçlarını kendi lehine çevirmeye çalıştılar. Bu seçim hilesi ve baskılara rağmen Şırnak, Bitlis ve Kars dışında Kürdistan’ın neredeyse tamamını DEM parti adayları kazandı.

Van ise bu zaferin taçlandığı il oldu. Van halkı, Büyükşehir Belediyesi dahil Van’ın 14 belediyenin tümünü DEM Parti’ye kazandırdı, İl Genel Meclisinde ise büyük farkla birinci parti haline getirdi. Van halkı iradesini, kayyım rejimine cevabını net ve en güçlü şekilde sandığa yansıttı.

Yenilgiyi hazmedemeyen faşist AKP-MHP iktidarı, seçimde kaybettiğini hukuksuz uygulamalarla el koymak istiyor. DEM Parti Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanımız Abdullah Zeydan, adaylığı Yüksek Seçim Kurulu’nca onaylanarak gerçekleşmiş olmasına rağmen, diktatör Erdoğan Adalet Bakanlığı aracılığıyla Kürt Halkının iradesini gasp etmek, Van’a kayyum atamak istiyor.

Abdullah Zeydan Van halkının Büyükşehir Belediye Eş Başkanıdır. Van halkının iradesini hiçe sayan bu girişim hukuk dışıdır. Herkes şundan emin olmalı ki, şayet Van’daki bu hukuksuz girişim püskürtülemezse ne İstanbul ne Ankara ne İzmir halklarının iradesi güvencede olmayacaktır.

Avrupa Demokratik Güç Birliği olarak bu gaspçı girişime karşı Avrupa’daki bütün demokratik kamuoyunu Van halkının iradesine sahip çıkmaya, hukuksuzluğa karşı ses çıkarmaya çağırıyoruz.

Avrupa Demokratik Güç Birliği – ADGB