Anasayfa , Dünya , Uluslararası Af Örgütü : Brezilya’da polis ‘önce vuruyor sonra soruyor’

Uluslararası Af Örgütü : Brezilya’da polis ‘önce vuruyor sonra soruyor’

Unknown-1RIO DE JENERIO-04-08-2015-Önümüzdeki yıl Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapacak Brezilya’nın Rio de Jenerio kentinde polisin öldürdüğü kişilerin sayısı dikkat çekecek düzeyde. Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International), son 5 yılda bin 500’ü aşkın kişinin polis tarafından öldürüldüğünü duyurdu.

Amnesty International tarafından hazırlanan rapor, “Oğlumu Öldürdün!: Rio de Jenerio Askeri Polisi’nin İşlediği Cinayetler” başlığıyla yayınlandı. Raporda, Rio de Jenerio’da son 5 yılda polis tarafından öldürülen kişilerin sayısının 1519 olduğu ve kentte işlenen cinayetlerin yüzde 16’sının polis kaynaklı olduğuna dikkat çekildi.

Amnesty raporunda Rio polisinin temel prensibinin ‘önce vur, sonra sor’ olduğu kaydedilirken, polisin düzenlediği operasyonlarda yaşanan ölümlerde sorumluluğun tespitinin zorluğuna vurgu yapıldı. Ancak özellikle Rio’nun kuzeyindeki Acari banliyösünde yaşanan ölümlere işaret edildi.

Rapora göre, Rio’da polisin öldürdüğü 10 kişiden 9’u Acari’deki operasyonlarda öldürüldü. Bu da, Rio polisinin hukuku hiçe sayarak yargısız infazlar gerçekleştirdiği şüphesini arttırıyor.

200 milyon nüfuslu Brezilya, savaş halinde olmamasına rağmen şiddet olaylarının ve ölümlerin en çok yaşandığı ülkelerin başında geliyor. Birleşmiş Milletler (BM) raporlarına göre, adece 2012 yılında ülke genelinde 50 bin kişi cinayetlere kurban gitti. Rio de Jenerio ise, günde en az 3 kişinin öldürüldüğü bir kent olarak önde geliyor.

Öte yandan kentte önümüzdeki yıl yapılacak 2016 Olimpiyat Oyunları nedeniyle asker ve polis sayısının arttırılacak olması da endişeleri arttırıyor. 5-21 Ağustos 2016 tarihleri arasındaki olimpiyatlar için 85 bin polis ve asker görevlendirilecek. Londra’da düzenlenen 2012 olimpiyatları için bunun yarısından az sayıda güvenlik görevlisi görevlendirilmişti.(anf)