Home , Avrupa , Ulm’de “Kadın ve Gerçek“ adlı Panel düzenlendi!

Ulm’de “Kadın ve Gerçek“ adlı Panel düzenlendi!

ULM | 13.11.2019 | Ulm Tohum Kültür Merkezi’nde 10 Kasım Pazar günü “Kadın ve Gerçek“ adlı Panel, Yeni Kadın temsilcisi Zeynep Çalışkan ve araştırmacı, yazar Yusuf Köse ile düzenlenirken büyük ilgi gördü.

İlk söz hakkı Yeni Kadın temsilcisine verilerek panel başlatıldı. Zeynep Çalışkan istatistik verileri sunarak kadının bugün tüm saldırılarla birlikte ırkçılığın artmasıyla kadının özel hayatı nasıl daraltıldığı ne tür baskılara maruz bırakıldıklarını dile getirdi. Birde bu resim dışında bugün Şile, Arjantin, Sudan ve bir çok ayrı ülkelerde kadınların direnişleri vurgulandı.

Yazar Yusuf Köse, kadının ilkel komünal toplumdan günümüze kadar nasıl eşit bireyden eşit olmayan bir bireye dönüştüğünü sınıfsal bakışla sundu. Bugün Türkiyeli Sol Kadın Hareketinin çoğunun feminizmin hangi ideolojiye tekabül ettiğini göz önünde bulundurmayarak pratik yönelimlere girdiğini anlattı.

Bu konuda I. Enternasyonal’de Kadın ve Erkek ortak almış oldukları 8 Mart kararı örneklerden biri oldu. Özelde vurguladığı nokta, kadının gerçek kurtuluşunun üretime katılmak olduğunu ve bunun kapitalizmi erkekle birlikte yıkmakla olacağını ifade etti. Panel’de soru-cevap bölümünde feminizm ve sosyalizm ağırlık kazanca bir hayli tartışmalı geçti. Panel’e DKTM, SYKP, ADHF katılım sağladılar. Yaklaşık üç saat süren panel başarıyla sonlandırıldı.

scroll to top