Home , Avrupa , Ulm’da 1 Mayıs Coşkusu

Ulm’da 1 Mayıs Coşkusu

ULM|01.05.2022| Almanya Sendikalar Birliği (DGB) tarafından “Geleceği birlikte düzenliyoruz“ şiarıyla gerçekleştirilen 1 Mayıs coşkusuyla kutlandı. Sendikaların yanı sıra Ulm şehrinde bulunan örgütlenmelerden ADHF, AGEB, AGİF, ATİF, KON-MED, MLPD, TKP-ML, Partizan, AKM, DİDF, Halk Cephesi, HDP Aktivistleri, Tohum Kültür Merkezi, AJK, SOL Parti (TR), MLKP, Umweltgewerkschaft, SDAJ, DKP, Die Linke, SPD, Yeşiller, Rebell ve InterBündnis gibi çok sayıda kurum 1 Mayıs’ı coşkuyla kutladı. Örgütlenmelerin gençlik ve kadın yapılanmaları da ayrıca bayrak ve pankartlarıyla alanla yerini aldı. Geçen yıl 800 civarında kişinin katıldığı yürüyüş ve mitinge, bu yıl 2 bin civarında katılım oldu.

Şehir içinde yapılan uzun yürüyüşten sonra, yine başlangıç noktası olan DGB Sendika Binası önünde, Weinhof meydanında miting gerçekleştirildi. Mitingde, konuşmalar ve müzik programı gerçekleştirildi.

Ulm Belediye Başkanı Gunter Czisch ve DGB Baden-Württemberg Eyalet Başkanı Kai Burmeister’in konuşmasından sonra, Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) Ulm temsilcisi yaptığı konuşmada güncel sorunlara değildi. Şehirdeki tüm göçmenler adına konuşan ADGB temsilcisi Barış Çaktı korona salgını, işçilerin sorunu, Türkiye ve Almanya politikası gibi bir çok konuya değildi. Çaktı, belediye başkanı ve sendika başkanından farklı konuşarak, NATO’nun bir savaş örgütü olduğunu vurgulaması ve savaşın sorumsusunu tek tarafın olmadığını söylemesi dikkat çekti.

Miting alanında kurulan yemek ve enformasyon standları da yoğun ilgi görürken, korona sonrası kısmi de olsa bir rahatlamanın yarattığı ortam alanda kendini hissettiriyordu.

Yürüyüş boyunca en çok atılan sloganlar şunlardı: “Yaşasın 1 Mayıs!, Bijî Yek Gulan!, Es lebe 1. Mai!”, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” ve “Yaşasın Devrim ve Sosyalizm!”.